StoryEditor

Otázniky okolo Novembra: Správa, ktorá sa stala rozbuškou dodnes nebola spoľahlivo objasnená

16.11.2019, 09:10
Všetci vieme, ako to bolo. No len niektorí vedia, ako to bolo „naozaj“. Ani Nežná revolúcia – ako napokon žiadna iná udalosť najnovších dejín – nie je ušetrená od konšpiračných teórií.

Akými bludnými tvrdeniami ľudia dodnes podkopávajú význam Novembra? A čo na samotných revolučných udalostiach zostáva skutočne neobjasnené dodnes?

„Plánovači ŠtB prišli na geniálnu symboliku. Našli dátum, ktorý je v Čechách zvlášť citlivý a zapadal do plánu spustiť prevrat s pomocou študentov a umelcov. Študentov preto, lebo sú ľahko mobilizovateľnou masou, ktorá nehľadí na následky a nie je zaťažená vlastnou rodinou či kariérou. Umelcov preto, lebo každý takýto zásadný protest potrebuje ľahko identifikovateľné tváre, dramaturgiu, ale aj technické zázemie. A 17. november preto, lebo v ten deň roku 1939 boli nacistami tvrdo potlačené demonštrácie českých študentov proti nacistickej okupácii a nasledovala séria ich popráv a deportácií do koncentračných táborov.“

Cherchez la ŠtB

Spisovateľ a publicista Gustáv Murín – lebo on je autorom vyššie uvedených viet – nie je zďaleka jediným šíriteľom hoaxov o Nežnej revolúcii. No určite jedným z najznámejších. A hoci tvrdenia, ktoré vo svojom blogu z 1. novembra šíri, historici a pamätníci už mnohokrát vyvrátili, fanúšikov konšpiračných teórií to príliš netrápi.

​Dôvod? Ako sa pre HN magazín vyjadrila Zuzana Panczová z Etnologického ústavu Slovenskej akadémie vied, „ľudia mnohokrát lipnú na konšpiračných teóriách nie preto, že ich presvedčili silou argumentov, no skôr kvôli niečomu, čo zasahuje ich vnútorné emocionálne videnie sveta“.

A to obvykle zasahuje fakt, že konšpiračné teórie vykresľujú svet ako miesto, v ktorom je všetko predvídateľné, naplánované, neexistujú v ňom náhody a dobro a zlo je ľahko rozlíšiteľné. Inými slovami, podávajú ho ako oveľa zrozumiteľnejší (hoci zároveň desivejší) priestor.

​Ale naspäť k Nežnej revolúcii. Keď príde na ňu reč, šíritelia hoaxov prakticky okamžite siahajú po tvrdení, že nešlo o žiadnu iniciatívu zdola, ale, naopak, zhora. Zo strany štátnej moci, konkrétne ŠtB – štátnej politickej tajnej služby Ministerstva vnútra ČSSR.

A takmer vždy pri tom vyťahujú meno, ktoré tvorí stredobod najmenej objasnenej udalosti z novembrových ulíc: Martina Šmída – údajne usmrteného počas demonštrácie 17. novembra na pražskej Národnej triede.

R.I.P. Martin Šmíd

„Bola to rozbuška.“ Tak správu o smrti vysokoškolského študenta opisuje pre HN magazín literárny vedec Peter Zajac, jeden zo zakladajúcich členov VPN. Fáma o jeho smrti žila v médiách len

niekoľko hodín. Aj za ten krátky čas však stihla zmobilizovať davy ľudí a vyprovokovať desiatky spontánnych demonštrácií.

V napätej atmosfére novembrových dní by na podobný „výbuch“ stačila aj informácia slabšieho kalibru.

Ako sa však vôbec mohlo stať, že sa výmysel – navyše natoľko vážny – dostal až do médií ako Slobodná Európa či Hlas Ameriky? Zástancovia konšpiračných teórií v tom majú jasno (a zmätok zároveň): po prvé, buď ju vypustili disidenti, aby naverbovali do ulíc čo najviac ľudí, alebo, po druhé, ide o dielo ŠtB.

Sprievod študentov bol 17. novembra 1989 na Národnej triede v Prahe zastavený kordónom policajtov, ktorí onedlho proti nim brutálne zakročili. Sprievod študentov bol 17. novembra 1989 na Národnej triede v Prahe zastavený kordónom policajtov, ktorí onedlho proti nim brutálne zakročili. ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2019-11-14 10:57:02 - Feat.: 0 - Title: Keď mlčiaca väčšina zrušila zmluvu s režimom: Československo zaostávalo, ľudia toho už mali dosť 02 - Modified: 2019-11-06 09:06:22 - Feat.: 0 - Title: Komunistický režim strácal v roku 1989 pôdu pod nohami, zachrániť ho mali policajné obušky 03 - Modified: 2018-11-16 13:19:33 - Feat.: 0 - Title: Revolúcia, ktorá nemusela byť nežná. Ako prebiehal November 1989 04 - Modified: 2019-11-08 12:06:41 - Feat.: 0 - Title: Posledné chvíle Berlínskeho múra: Osud symbolu železnej opony spečatila jedna veta
01 - Modified: 2024-12-22 07:56:09 - Feat.: - Title: Ohnivá rieka zaplavila whiskey Dublin. Tragédia si vyžiadal mnoho obetí, každá zomrela na otravu alkoholom 02 - Modified: 2024-12-22 07:15:00 - Feat.: - Title: Polievka z vrany, v čase pôstu aj bobor. Na šľachtických stoloch boli kedysi pokrmy, ktoré by sme dnes nejedli 03 - Modified: 2024-12-20 09:10:00 - Feat.: - Title: Keď sa nad Prahou týčilo monštrum. Stalinov pomník sa stal traumou pre jeho autora a nakoniec aj pre režim 04 - Modified: 2024-12-18 10:05:00 - Feat.: - Title: Vladimíra Boudníka a jeho výtvarný štýl oficiálne kruhy ignorovali. Keď prišlo šťastie, siahol si na život 05 - Modified: 2024-12-18 10:26:37 - Feat.: - Title: Veľký opičí útek: Makakovia terorizovali New York, zastavili aj vlak. Aby ich pochytali, miestni ich opíjali alkoholom
menuLevel = 2, menuRoute = history/nove-dejiny, menuAlias = nove-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
22. december 2024 10:27