StoryEditor

Bol chorý zlom a vždy sa na niečo hral. Túžbu po moci podporovali u Hitlera komplexy z neúspechov

„Árijec musí byť blondiak ako Hitler, štíhly ako Göring a statný ako Goebbels.“ Dnes sa na tom vtipe bavíme bez obáv, no v Hitlerových časoch ste zaň mohli skončiť v Dachau. Radosť zo smiechu kazí len fakt, že dokázateľne pribúda ľudí, ktorým sa ten fór až taký veľmi vtipný nezdá. O dôvod viac, prečo si tretieho najmasovejšieho vraha v dejinách opäť pripomenúť.

„A kto je to malé dieťa v perinke? / To je malý Adolfko, syn rodiny Hitlerovcov! / Možno vyrastie ako lekár? / Alebo bude tenorom vo Viedenskej opere? / Čia je to ruka, čie ucho, oko, nos? / Čie bruško plné mlieka, ešte nevieme: kníhtlačiar, predajca, obchodník, kňaz? / Kade budú chodiť tieto smiešne nôžky, kade? / Na záhradu, do školy, do kancelárie, na svadbu / možno s dcérou starostu?“

Nie, tieto vety na rozdiel od vyššie uvedeného vtipu neťahajú kútiky úst nahor. Úryvok z básne Hitlerova prvá fotografia Wislawy Szymborskej pôsobí výlučne desivo.

Kontrast medzi nevinným batoľaťom a chlapom, ktorý má na konte 21 miliónov ľudí, svedčí totiž ako máločo iné o neviditeľných nášľapných mínach v bytosti menom človek. Čo vyvolalo ich masívny výbuch práve v rakúskom rodákovi s pristrihnutými fúzmi?

Krušná mladosť

Fotografiu dojčaťa Adolfa, ktorá poľskú poetku inšpirovala, pozná takmer celý svet. No o detstve a mladosti nemeckého diktátora vieme v skutočnosti málo.

​Narodil sa pred 132 rokmi, 20. apríla 1889, v Braunau am Inn v dnešnom Rakúsku ako štvrté zo šiestich detí (štyri zomreli v detskom veku) colníka nemeckého pôvodu Aloisa Hitlera a jeho tretej ženy Kláry, ktorá bola zároveň jeho neterou. Kvôli otcovmu povolaniu sa rodina často sťahovala, takže Hitler neustále menil základné školy.

Štúdium na reálnom gymnáziu v Linzi nedokončil, no antisemitizmus jedného z profesorov na ňom zrejme zanechal vplyv. Podľa niektorých názorov to s Hitlerovým štúdiom takto dopadlo pre jeho neschopnosť, ktorá vyvrcholila, keď mu v roku 1903 umrel otec a nemal ho kto viac nútiť učiť sa. Isté je, že Alois Hitler bol prísny muž, ktorý syna často fyzicky trestal.

„Preto tak priľnul k mamičke. Jedinej žene, ktorá mu stála za pevný cit,“ hovorí pre magazín Téma český historik Robert Kvaček. Hitler podľa neho nezostal vyslovene nevzdelaný, skôr pseudovzdelaný.

„Veľa čítal a zapamätával si to. Pamäť mal mimoriadnu. Veľmi dobre poznal priebehy bitiek, vojen vrátane účasti a rozloženia vojenských síl. Normálne širšie vzdelanie však nemal. Keď som prvýkrát počul Hitlerov prejav vo filme Triumf vôle, uvedomil som si, že je úžasne primitívny. Ja som Nemecko. Nemecko bude veľké. Zaručím vám veľké Nemecko. Ja som zárukou veľkého Nemecka. So mnou budete tiež veľkí. To je mimoriadne jednoduchá rétorika, ktorá však na ľudí pôsobí.“

Hitler ako batoľa a ako školák. Kvôli otcovmu povolaniu sa rodina často sťahovala, a tak malý Adolf navštevoval každú chvíľu inú školu. Hitler ako batoľa a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
23. jún 2022 15:18