StoryEditor

Boj o Ukrajinu: Relatívne pokojné časy trvali krátko, krajinu napokon ovládlo boľševické Rusko

02.05.2022, 10:35
V súčasnosti celý svet upiera zrak na Ukrajinu, kde prebieha vojnový konflikt medzi naším východným susedom a Ruskom. Nejde o prvú vojnu medzi Ukrajincami a Rusmi. Aj pred sto rokmi zvádzali tieto východoslovanské národy neľútostné a krvavé boje. Vtedy ozbrojený konflikt prebiehal štyri roky.

Na začiatku všetkého bola v tom čase prvá svetová vojna, ktorá vypukla v roku 1914. Vtedy žilo ukrajinské obyvateľstvo vo viacerých štátnych a administratívnych jednotkách.

Menšia časť Ukrajincov bola usídlená v Rumunsku a Rakúsko-Uhorsku a v rámci neho v Haliči, Bukovine a v Uhorsku. Väčšia časť obyvateľov ukrajinskej národnosti obývala západný okraj Ruskej ríše. Keďže Rakúsko-Uhorsko bojovalo v prvej svetovej vojne proti Rusku, nezriedka sa stávalo, že Ukrajinec bojoval proti Ukrajincovi.

Kľúčovou udalosťou pre Ukrajincov a ďalšie národy Ruského impéria bola v roku 1917 Februárová revolúcia. Výsledkom tejto revolúcie bola abdikácia cára Mikuláša II., namiesto ktorého sa k moci dostala Dočasná vláda. Rusko sa tým stalo republikou.

Zmenu režimu sa snažili vo svoj prospech využiť rôzne národnosti Ruska, medzi nimi i Ukrajinci. Už mesiac po Februárovej revolúcii bola vyhlásená v Kyjeve Ukrajinská ľudová republika, na ktorej čele stála Centrálna rada.

Nebol to ešte samostatný štát, ale autonómne územie s úzkymi väzbami na ruskú Dočasnú vládu sídliacu v Petrohrade. Tá pokračovala vo vojne v rámci Dohody proti Centrálnym mocnostiam.

Téma

​V lete roku 1917 Rusko pod vedením Dočasnej vlády začalo Kerenského ofenzívu, ktorá sa však skončila úplným fiaskom. Nemecko prešlo do protiútoku, vďaka ktorému získalo územia, ktoré obsadilo Rusko v roku 1916. Táto porážka spôsobila úplný rozklad ruskej armády a otriasla postavením ruskej Dočasnej vlády.

To využilo ukrajinské národné hnutie, ktoré sa v ďalších mesiacoch čoraz viac osamostatňovalo od petrohradskej vlády. V tom čase sa zároveň začalo trieštiť na viaceré záujmové skupiny.

Pomoc Nemcov za potraviny

Vojenský neúspech a následný rozvrat v Ruskej republike petrohradskú Dočasnú vládu postupne celkom paralyzovali. To využili boľševici, ktorí sa Veľkou októbrovou socialistickou revolúciou dostali v Rusku k moci.

Ruská republika stratila vládu tiež nad Kyjevom, kde sa však namiesto boľševikov chopila moci Ukrajinská centrálna rada. Východnú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 07:10