StoryEditor

Diplomat Miloš Ruppeldt: Veril v komunizmus, ten ho pripravil o snúbenicu

26.10.2021, 00:10
Príbeh ako z Hollywoodu. Vzhľadom k priskorej smrti hlavného hrdinu nemožno hovoriť o happyende, ale katarzia sa nakoniec konala. Miloš Ruppeldt mal ako osobný tajomník Clementisa našliapnuté na veľkú kariéru. A tiež manželstvo s dcérou spolupracovníka Jana Masaryka. Februárový prevrat všetko zmenil.

Po jeho otcovi, Milošovi Ruppeldtovi staršom, hudobnom skladateľovi a dirigentovi, nesú meno mnohé slovenské ulice – a tiež základné umelecké školy. Mama Hana bola významná prekladateľka, vďaka ktorej Slováci čítali mayovky či ruských klasikov. Strýko Fedor zas evanjelický biskup, vzdorujúci obom totalitám.

Prostredie, do ktorého prišiel Miloš Ruppeldt 18. septembra 1922 na svet, bolo inšpiratívne po mnohých stránkach. „Veľa im dopriali, ale veľa aj vyžadovali,“ písal o výchove svojho otca a jeho dvoch súrodencov Miloš Ruppeldt ml. v biografii Medzi dvomi svetmi.

„Starí rodičia trvali na tom, aby všetky deti študovali a poznali svet. Keď ich poslali niekam na štúdiá alebo hoci len k rodine do Kežmarku pocvičiť sa v nemčine, museli pravidelne domov písať listy v tomto jazyku. Všetkým však vytvorili pevné rodinné zázemie a zahŕňali ich neskonalou láskou.“

Anglická iniciácia

Miloš Ruppeldt vďaka tomu plynule ovládal niekoľko jazykov. Túžil po dráhe diplomata, po gymnáziu šiel študovať právo. Mladíkovou dušou však hýbali aj iné vízie, ktoré objavoval v dielach Karla Marxa.

​Hoci sa s tým Ruppeldtovci ťažko vyrovnávali, všetky ich tri deti podľahli čaru komunistickej ideológie. Milošovi s jeho akčnou povahou navyše o zmene sveta nestačilo len snívať. Už v roku 1940 sa zapojil do domáceho protifašistického odboja.

Ešte viac ho to však ťahalo von, do Londýna, kde sídlila československá exilová vláda. Po smrti ťažko chorého otca v roku 1943 jeho túžbe už nestálo nič v ceste, akurát bolo treba doriešiť technickú stránku odchodu. Presun bol možný len cez fašistické Španielsko – to nebolo ani trochu bezpečné.

„Prebýval dokonca aj v hroboch, kým sa mu podarilo spojiť sa s už rozprášenými interbrigadistami, na ktorých mal nejaké kontakty. Napokon sa predsa len dostal do Portugalska (v tom čase neutrálnej krajiny, pozn. red.). Odtiaľ sa cez zamínovaný a ustavične bombardovaný kanál La Manche preplavil začiatkom roka 1944 do Anglicka.“

Pre jeho schopnosti ho zakrátko prevelili na ministerstvo vnútra, odkiaľ prešiel do rozhlasu BBC k Vladimírovi Clementisovi. Štyridsaťdvaročný ľavicový intelektuál, advokát a bývalý poslanec Národného zhromaždenia bol v tom čase dočasne vylúčený z KSČ, avšak komunistické ideály neopustil. Pre 21-ročného Miloša sa stal kľúčovou formatívnou osobou.

Clementis so svojimi spolupracovníkmi už v tom čase pripravoval podobu povojnového Česko-Slovenska a domov sa vydal prvou možnou loďou ešte pred koncom vojny – a Miloš Ruppeldt šiel s ním.

Správa o konci vojny a vzniku ČSR ich zastihla počas plavby....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 17:26