StoryEditor

Slovenský Don Quijote: Majerník radšej hladoval, než by sa nechal odtrhnúť od maľovania

03.07.2019, 09:15
Patril do generácie 1909, ktorú nazývali aj „svedomím doby“. Sám seba stotožňoval s Donom Quijotom a považoval sa za bojovníka s veternými mlynmi. Jeho nesmierny umelecký talent zastavila až krutá diagnóza. Skleróza multiplex u Cypriána Majerníka rozvinula ťažké depresie. Vedel, že mu lekári nevedia pomôcť, tak sám ukončil svoj život.

„Cyprián Majerník/hosť tejto Zeme rozčarovaný/prečo si odišiel/keď máj sa rozžal/v kalendári doby a všetci tvoji bratia/zdvihli hlavy/do čistého vzduchu nádejí/odhodlaní/striehnuť lono hliny/aby nikdy viacej/nevyvrhlo/Hitlera,“ napísal v roku 1946 jeho priateľ básnik Ján Kostra.

Nebol to len on, koho šokovala samovražda uznávaného maliara. Prišla nečakane, iba pár týždňov po svadbe s Karlou Patočkovou, jeho dlhoročnou domácou a družkou, v čase, keď Československo oslavovalo koniec vojny. Na Majerníka však práve v časoch plných nádeje a radosti doľahol vlastný osud.

Trpel vtedy neliečiteľnou sklerózou multiplex, ktorá čoraz intenzívnejšie naberala na svojej sile. Pravdepodobne nezniesol prízrak blížiaceho sa ochrnutia a vyskočil z okna svojho bytu.

Z Kostolian do sveta

Majerníkov život bol krátky, ale o to intenzívnejší. Narodil sa 24. novembra 1909 vo Veľkých Kostoľanoch v rodine roľníka, chodil do ľudovej školy v Kostoľanoch a do meštianskej školy v Pezinku. Skúšku zložil na Štátnej strednej hospodárskej škole v Košiciach.

​Omnoho významnejšie bolo jeho štúdium na súkromnej maliarskej škole Gustáva Mallého v Bratislave, kde sa zoznámil s Kolomanom Sokolom a Jánom Želibským. Mal iba 17 rokov, keď začal študovať na pražskej Akadémii umení.

„Veľmi rýchlo vyletel. Už na škole si ho začali vážiť a prisľúbili mu štipendium. Nakoniec ho, bohužiaľ, nedostal,“ tvrdí historička umenia Zsofia Kiss-Szemán.

Do Paríža predsa len vycestoval. Strávil tam posledné týždne roku 1931, celú zimu a jar nasledujúceho roku. Vo svete vrcholila hospodárska kríza a Majerník posielal domov zúfalé listy s prosbami o pomoc. Priatelia mu radili, aby sa okamžite vrátil domov, tak ako to urobili mnohí jeho priatelia, vrátane Kolomana Sokola. Majerník si však nedal povedať. V Paríži hladoval a počas zimy schudol neuveriteľných jedenásť kilogramov.

Majerníkov autoportrét z roku 1932. Majerníkov autoportrét z roku 1932. webumenia.sk/dielo/SVK

​„Išiel tam študovať a na jedlo mu nezostávali peniaze. Ale, samozrejme, nebol to ojedinelý prípad. Mnohí, aj neskôr veľmi úspešní umelci, vo svete hladovali,“ doplnila historička umenia.

Z francúzskej metropoly písal listy svojim priateľom a zúfalo lamentoval nad nedostatkom peňazí. Ľudmila Peterajová, ktorá ako prvá napísala jeho životopis, zhromaždila súkromnú korešpondenciu, v ktorej mu priatelia...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-07-01 13:00:00 - Feat.: - Title: Pojedali svojich mŕtvych kolegov, aj deti. Kanibalizmus bol rituálom aj pochybnou liečbou 02 - Modified: 2022-07-01 13:00:00 - Feat.: - Title: Hrajte sa na mŕtvu alebo predstierajte chorobu: Toto sú absurdné sexuálne rady z minulosti 03 - Modified: 2022-06-30 08:57:53 - Feat.: - Title: Legendami opradený vládca Mansa Musa: Svojou štedrosťou spôsobil hyperinfláciu 04 - Modified: 2022-06-26 22:10:00 - Feat.: - Title: Uznávaný spisovateľ Arthur Ransome: Bol britský špión, no zaľúbil sa do Trockého sekretárky 05 - Modified: 2022-06-26 14:00:00 - Feat.: - Title: Ikonická Tesla model S oslavuje 10 rokov. Takto elektrické auto Elona Muska zmenilo svet
menuLevel = 2, menuRoute = history/profily, menuAlias = profily, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
02. júl 2022 07:51