StoryEditor

Petzval spôsobil vo fotografovaní revolúciu, zo svetového vynálezu však nič nemal

27.04.2020, 11:25
Jozef Maximilián Petzval, rodák zo Spišskej Belej, sa pred 180 rokmi zaslúžil o objav svetového významu. Skonštruoval objektív, ktorý skrátil fotenie z 30 minút na 3 sekundy, a vďaka nemu nastal vo fotografovaní doslova prevrat.

Slávny slovenský vynálezca pochádzal z chudobnejšej rodiny, rodičia mali veľa detí, no dbali o to, aby získali patričné vzdelanie. Jeho otec, Ján Krstiteľ Fridrich Pecival (Petzval), učiteľ moravského pôvodu, dostal miesto na základnej škole v Spišskej Belej a za ženu si zobral dcéru svojho predchodcu Zuzanu Kreutrmannovú.

„Jozef sa narodil 6. januára 1807, mal dvoch bratov a tri sestry, bohužiaľ, najstarší brat Nestor ako dieťa zomrel. Paradoxom bolo, že všetci traja bratia sa narodili v rovnaký deň a mesiac, čiže 6. januára, z tohto dôvodu ich u nás volali traja králi Petzvali,“ opisuje lektorka múzea Lucia Bieľaková.

Jozef chodil do ľudovej školy v Kežmarku spolu so svojím o dva roky mladším bratom Ottom Baltazárom. „Škola bola situovaná v blízkosti Baziliky sv. Kríža, dnes je tam umiestnená pamätná tabuľa,“ pokračuje Lucia Bieľaková.

​Ďalšie štúdiá absolvoval na nižšom piaristickom gymnáziu v Podolínci, iróniou je, že neskôr skvelý matematik práve v tomto odbore na škole príliš nevynikal, naopak, mal s ním také problémy, že takmer prepadol.

„Jeho rodičia zvažovali, či vôbec má zmysel, aby ďalej študoval. Uvažovali aj o tom, že ho dajú vyučiť za obuvníka. Jeho otec však v ňom zrejme videl nejaký potenciál, lebo mu venoval učebnicu matematiky a Petzval sa celé letné prázdniny sám usilovne pripravoval na reparát, ktorý aj úspešne zložil. Dá sa povedať, že vedomosťami predišiel svojich spolužiakov, takže mohol ísť študovať ďalej.“

​Následne v Levoči nastúpil na gymnázium, kde sa naplno prejavilo jeho nadanie na matematiku ako takú.

Vychovávateľ v Košiciach

J. M. Petzval pokračoval v štúdiách na Kráľovskej akadémii v Košiciach, ktorá mala vysokoškolský charakter.

„Bola akousi prípravkou pre budúcich úradníkov a učiteľov. Keďže pochádzal z početnej rodiny, kde vždy bola núdza o peniaze, Petzval si...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
23. jún 2022 11:42