StoryEditor

Najväčší slovenský dobrodruh: Móric Beňovský sa dokázal vysekať aj z najťažších situácií

09.05.2020, 09:15
Rodák z Vrbového, gróf Móric Beňovský, precestoval celý svet, osobne poznal najvýznamnejšie osobnosti svojej doby. Po dobrodruhovi je v hlavnom meste Madagaskaru Antananarivo dokonca pomenovaná i ulica.

Cestovateľ a dobrodruh Móric Beňovský sa nedožil ani štyridsiatky, zažil však toho naozaj veľa a prešiel kus sveta. V podmienkach, aké si dnes vieme len ťažko predstaviť. Zážitky spísal do knihy Pamäti a cesty a písal si tiež denník. A hoci elixír večnej mladosti nenašiel, neuveriteľné príbehy z jeho života, hoci mnohé z nich prikrášlené, počúvame aj dnes, po vyše 230 rokoch od jeho smrti.

Ani vo Vrbovom, kde sa Móric Beňovský narodil a vyrastal, na svojho rodáka nezabudli. V miestnej kúrii, kde žil, je mu venované i menšie múzeum. Na námestí stojí bronzová socha v tvare zemegule, na ktorej sedí Beňovský a nechýbajú ani významné osobnosti z celého sveta, s ktorými sa počas života stretol.

„Návrh urobil akademický maliar Igor Piačka a sochu vytvoril Anton Gábrik,“ vysvetľuje nám primátorka mesta Eva Maggiová. Spolu s historikom Ľubomírom Bosákom plánovali tento rok cestu na Madagaskar, zatiaľ ju však museli odložiť.

Po stopách Beňovského

Narodil sa v meste pri Piešťanoch 20. septembra 1746. „Móric Beňovský strávil vo Vrbovom len ranú mladosť. Problémy nastali, keď v roku 1760 v mladom veku zomrela jeho matka, šľachtičná Rozália Révayová,“ rozpráva Ľubomír Bosák, ktorý sa Beňovského životom profesionálne zaoberá už 20 rokov.

​Rozália mala ťažký život, dvakrát sa vydala, pričom prvý manžel jej mohol byť starý otcom. Porodila mu šesť detí a druhému manželovi, Samuelovi Beňovskému, priviedla na svet ďalších 11 detí. Historik pripomína, že v počte pôrodov tromfla aj Máriu Teréziu, ktorá mala 16 potomkov.

Po jej smrti nastali pre Mórica ťažké časy. Medzi deťmi z jedného i z druhého manželstva vznikli spory pre majetok, Rozália totiž tesne pred smrťou prepísala testament.

„Otec detí z prvého manželstva bol bohatší a tieto deti boli aj vekovo staršie, Beňovského synovia a dcéry boli dospievajúce, takže tie si nárokovali väčšiu časť dedičstva. Ich matka krátko pred smrťou zmenila testament a deti akoby zrovnoprávnila, lebo cítila potrebu zabezpečiť aj tie mladšie,“ pokračuje Bosák.

Móric Beňovský sa pre spory s majetkom dopustil násilností a mal sa zodpovedať pred stoličnými úradmi v Nitre, udali ho totiž ako šľachtica. Súdnemu konaniu sa vyhol útekom na Spiš, kde sa venoval i alchýmii, chcel vyrobiť nápoj večného života. „Dostal sa do

Spišskej Soboty, ktorá bola vtedy...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 11:27