„Som tu dnes, nemusím tu však byť zajtra. Mojou povinnosťou je slúžiť ľudu až do tej chvíle, než naposledy vydýchnem, a až budem umierať, môžem povedať, že každá kvapka mojej krvi utužila Indiu a posilnila ju.“
Vety, ktoré Indira Gándhíová vyslovila 29. októbra 1984 na politickom zhromaždení v Bhuvanéšvari, znejú zoči-voči dátumu jej smrti mrazivo. Líši sa totiž len o dva dni. A hoci určite nečakala, že odíde tak skoro, opodstatnené dôvody na vážne obavy rozhodne mala.
To, že sa pre svoju krajinu obetovala, je nespochybniteľné. Nič to však nemení na tom, že Indiriných vyše pätnásť rokov vo vrcholnej politike malo i svoje temné stránky.
Detstvo uprostred politiky
Indira Gándhíová sa narodila 19. novembra 1917 ako jediné dieťa Kamala a Džaváharlála Néhrúovcov v Iláhábáde. V 20. storočí bolo toto mesto pokladané za stredisko intelektuálov, žili tu slávni právnici a tunajšia univerzita mala vysokú úroveň. Jej starý otec bol bohatý a úspešný právnik, ktorý napodobňoval anglických džentlmenov a žil v luxusnom vidieckom sídle anglického štýlu.
Indirino detstvo bolo poznačené politikou, pretože rodina Nehrúovcov patrila v Indii k politicky najvplyvnejším a ostro sa stavala proti britskej nadvláde. K ich blízkym priateľom patril aj Mahátmá Gándhí.
Rodičia boli za svoje názory často pokutovaní a keďže pre dodržiavanie Gándhího politiky občianskej neposlušnosti odmietali platiť, postupne im bola zhabaná veľká časť majetku. Mnoho času tiež trávili vo väzení, o Indiru sa preto každú chvíľu staral niekto z príbuzných. Rodičom nadovšetko záležalo na jej vzdelaní.
Rovnako ako jej otec navštevovala i ona európske školy, kým v Indii patril k jej učiteľom najvýznamnejší súdobý filozof, básnik a sociálny reformátor, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Rabíndranáth Thákur.
Rodinné presvedčenie bolo pre ňu natoľko samozrejmým biotopom, že ako päťročná spálila svoju obľúbenú bábiku, lebo bola vyrobená vo Veľkej Británii. V dvanástich zas založila odbojovú organizáciu detí, takzvanú Monkey Brigade, ktorá pomáhala dospelým v ich politickej činnosti. Roznášali vodu na zjazdoch, varili jedlo pre demonštrantov, šili vlajky, sprostredkúvali správy. Postupne sa do organizácie zapojilo až 60-tisíc detí a táto dobre zorganizovaná masa predstavovala serióznu odbojovú pomoc.
Keď mala Indira osemnásť rokov, matka Kamala umrela na tuberkulózu. Pri jej smrteľnej posteli sa stretla s novinárom a politikom Férózom Gándhím, svojím budúcim manželom.
Svadba z lásky
Práve on jej bol oporou v Londýne, kde sa krátko po matkinej smrti presťahovala, aby mohla študovať na Oxforde. Zakrátko si získal jej srdce, a keď sa o niečo neskôr presťahoval do Paríža, Indira prišla za ním a prijala jeho žiadosť o ruku. Zasnúbenie však museli ďalej držať v tajnosti...
Zostáva vám 85% na dočítanie.