Slabosť mal preňho Lenin a nebyť udalostí posledných týždňov, meno tohto muža s rusko-nemeckými koreňmi by okrem hŕstky akademikov nikomu inému veľa nehovorilo. A možno by to nebolo na škodu.
Možno by zapadol medzi skupinku intelektuálov, ktorí v nepokojnom konci 19. a na začiatku 20. storočia hľadali filozofický prúd, ktorý by mohol formovať či dokonca nanovo definovať Európu. On sám lavíroval medzi zdanlivo nespojiteľnými entitami prepájajúcimi jeho mladosť, štúdium a dospelosť.
Ktovie, čo by povedal na to, akým spôsobom si jeho myšlienky vyložil jeden z najkontroverznejších mužov súčasnosti.
Náhrobný kameň
Niekoľko popredných amerických historikov, ktorí sa zaoberajú východnou Európou (prinajmenšom Walter Laquer a Timothy Snyder), zbystrilo v roku 2005. Zaujalo ich hneď niekoľko vecí.
Z iniciatívy Vladimira Putina boli do Moskvy s veľkou pompou prevezené pozostatky nielen jedného z „bielych“ generálov ruskej občianskej vojny Antona Ivanoviča Denikina, ale aj Ivana Alexandroviča Iljina. Putin osobne zaplatil za náhrobný kameň pre filozofa, položil mu na hrob kvety a zaslúžil sa o to, aby sa jeho osobný archív, dovtedy uložený v štátnej univerzite v Michigane, vrátil do Ruska.
Prečo? V predrevolučnom Rusku bol Iljin uznávaný ako fenomenálny filozof práva. Lenina nadchol pojednaním o Hegelovej filozofii.
Ale prečo sa Iljinom stal posadnutý práve Vladimir Putin? Navyše pol storočia po jeho smrti? A kto vlastne tento muž bol?
Aristokrat, ktorého materčinou bola nemčina (po matke Caroline Louise Schweikert von Stadion), si podrobnou znalosťou diela nemeckých filozofov vydobyl prominentné miesto medzi západne orientovanými intelektuálmi predrevolučného Ruska. Rodina sa pohybovala pri cárskom dvore, cár Alexander III. bol krstným otcom Iljinovho otca, a Iljinovci svoj pôvod odvodzovali od starobylého rodu Rurikovcov.
Ivan vyštudoval právo a ako študent bol členom sociálnodemokratickej strany. Ale v revolučnom roku 1905 bol ponorený výlučne do svojich štúdií filozofie práva.
Do denníka si poznamenal: „Oh, ako sa všetko varí, ako všetci bojujú, organizujú sa. A hoci sa v tejto chvíli sám držím späť, som ako v jednom ohni... politické strany, programy, väzby, organizácie, platformy, zabíjanie, strieľanie, smrť...“
Zostáva vám 85% na dočítanie.