Osobnosť Jána Cikkera v sebe zahŕňala vlastnosti skladateľa, pedagóga, milovníka opery. Odrážali sa v jeho vnútornom nepokoji a túžbe po poznaní odovzdávanom z generácie na generáciu. Zosobňoval to v sebe ako syn, manžel, humanista...
V jeho živote zohrala dôležitú úlohu matka Mária Psotková, ktorá svojho jediného syna vychovala sama. Malý Janko sa narodil 29. júla 1911 v Banskej Bystrici. Prvá svetová vojna ho pripravila o otca, ktorý zomrel pri ukrajinskej dedine Lipowiec.
Mária vedela, aké ťažké je prebíjať sa životom sama. V sedemnástich sa stala sirotou, a tak držala nad synom ochranu po celý svoj život. Krátke rodinné šťastie s učiteľom gréčtiny a latinčiny, ktorý ju vytrvalo povzbudzoval v hudbe, vystriedala neistota.
Vzdelanie pre svojho potomka napriek ťažkým podmienkam považovala za prioritu. Aby mala naň dostatok prostriedkov, vyučovala hru na klavíri súkromne aj na ľudovej škole. Keďže bola často mimo domu, so synom si neskôr písali listy.
Nahliadnuť do ich hlbokého vzťahu je možné práve cez zachovanú korešpondenciu zahŕňajúcu päťsto listov, ktoré po Cikkerovej smrti zozbierala a editovala Irena Michalicová v knihe Listy matky.
Dve istoty: mama a hudba
Pevným putom medzi matkou a synom sa stala hudba. Hrávala mu pri uspávaní, čo neskôr v reminiscencii na detstvo zužitkoval v zbierke Desať uspávaniek. Nerozvíjať iba ducha, ale aj telo mu vštepovala ako členka turistického spolku prechádzkami po prírode.
Spočiatku odporoval. Námahu razom vystriedala radosť a lásku k horám v dospelosti vyjadril v niekoľkých skladbách, napríklad v klavírnych etudách Tatranské potoky. Zo začiatku synov talent rozvíjala iba ona. Príbuzenstvo ho v tom podporovalo rôznymi pozornosťami, napríklad výletmi na operné predstavenia do Budapešti.
V pätnástich rokoch jeho hudobné vzdelanie prevzala profesorka Mária Kmoníčková. Počas pražských štúdií u Vítězslava Nováka sa sformovala generácia neskôr nazvaná slovenská hudobná moderna. Cikkerovi sa podarilo získať aj štipendium vo Viedni a pod vedením Felixa von Weingartnera získal cenné poznatky z tradície klasicizmu a romantizmu.
Hoci bol vyzbrojený teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami, nemohol sa hneď zapojiť do hudobného života, pretože musel narukovať na trojročnú vojenskú službu. So svojím plukom sa dostal až do Lipowca, na miesto posledného odpočinku svojho otca.
V chmúrnych chvíľkach blúdil v úvahách,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.