Nechýbalo veľa a Gregor Johann Mendel by bol prežil život ako sedliak. Narodil sa 20. júla 1822 na statku v sliezskych Hynčiciach a ako jediný syn bol predurčený na to, aby prevzal hospodárstvo po otcovi Antonovi.
Našťastie si jeho nadanie povšimol miestny učiteľ Thomas Makitta a farár Johann Schreiber. Tí prehovorili Mendelových rodičov, aby nechali malého Johanna študovať najprv na piaristickej škole a neskôr aj na gymnáziu v Opave.
Pre nadaného chlapca to boli krušné roky. Na skromné živobytie si privyrábal kondíciami. Navyše býval často chorý. Na Filozofický ústav v Olomouci nastúpil len vďaka tomu, že sa jeho staršia sestra zriekla časti vena a peniaze venovala na Johannovo štúdium.
Ani v Olomouci to nemal študent Mendel ľahké. Podpora rodiny zďaleka nestačila, a tak sa pretĺkal, ako sa dalo. Opäť býval veľa chorý, napriek tomu usilovne študoval a jeho talent a usilovnosť znovu získali uznanie.
Keď sa na profesora fyziky Friedricha Franza obrátil opát brnianskych augustiniánov Cyrill Franz Napp so žiadosťou o odporúčanie talentovaného mladého muža vhodného na vstup do kláštora, navrhol Franz bez váhania práve Mendela. Mladíkovi z chudobných pomerov sľuboval vstup do augustiniánskeho rádu koniec existenčných neistôt a po ukončení štúdií záruku uplatnenia.
Určitým hendikepom bola Mendelova chabá čeština. Ale Franz sa Nappovi zaručil, že Johann túto medzeru vo vzdelaní rýchlo zacelí. Mendel získal v Nappovi nielen nového nadriadeného, ale aj učiteľa a ochrancu. Napp pri ňom stál, aj keď sa Mendelovi práve nedarilo.
Fiasko pri skúškach
Ako novopečený kňaz s rehoľným menom Gregor nastúpil Mendel do nemocnice. Služba pacientom ho však psychicky vyčerpávala natoľko, že z toho sám ochorel.
Opát Napp mal pre svojho chránenca pochopenie a poslal ho učiť na gymnázium do Znojma. A zdalo sa, že práve učiteľstvo je otcovi Gregorovi súdené. Práca ho bavila a žiaci ho mali radi. Na to, aby sa stal plnohodnotným kantorom, mu vša...
Zostáva vám 85% na dočítanie.