Podľa niektorých bol prvým Slovákom na americkom kontinente Stephanus Parmenius. Iní tvrdia, že tento Parmenius bol Maďar. Ako to vlastne bolo?
Stephanus Parmenius sa narodil pravdepodobne medzi rokmi 1555 a 1560 v Budíne, ktorý je dnes časťou Budapešti. V tom čase bol Budín pod nadvládou Osmanskej ríše.
Za jeho rodisko sa označuje Budín z toho dôvodu, že niekedy sa jeho meno zvykne uvádzať ako István Parmenius Budai alebo Stephanus Parmenius Budaeus. Budai v maďarčine a Budaeus v latinčine znamená „budínsky.“
Narodený v Uhrách
Podľa inej teórie však jeho pôvod siaha do Štítnika na Slovensku, pričom jeho pôvodné meno malo byť Štítnický. Domnienky o slovenskom pôvode sú založené na tom, že slovo Parma znamená v latinčine štít.
Je však málo dôkazov, že Parmenius bol Slovák, pravdepodobnejšie teda je, že bol maďarského pôvodu. Ani pri ňom si však nemôžeme byť celkom istí, a tak Parmeniov pôvod ostáva zahalený tajomstvom.
S istotou však môžeme povedať, že Stephanus Parmenius bol prvým človekom z Uhorska, ktorý navštívil Ameriku.
A aké boli ďalšie osudy tohto uhorského dobrodruha? Keďže bol kalvín a pravdepodobne dobre situovaný, v súlade s dobovými zvyklosťami sa vybral študovať na viaceré európske protestantské univerzity.
Jeho kroky viedli najskôr v roku 1579 na univerzitu v Heidelbergu, kde strávil dva roky. V roku 1581 potom odišiel do Anglicka. Usadil sa v Oxforde, kde sa spriatelil s vedúcim Magdalénskeho kolégia Lawrenceom Humphreyom. Ubytoval sa u geografa a spisovateľa Richarda Hakluyta v Christ Church.
Zostáva vám 85% na dočítanie.