StoryEditor

Nebol upír, ale krv prelieval vo veľkom. Knieža Dracula skončil podobne ako jeho obete

03.01.2022, 11:35
S románom, ktorý ho preslávil, má síce pramálo spoločného, krvi však aj on prelial až-až. Knieža Vlad III., prezývaný Dracula, zomrel pred 545 rokmi.

Jeho život je opradený legendami a historkami, niektorými až za hranicou uveriteľnosti. V prípade postáv, ktoré sa výrazne zapísali do dejín, a valašské knieža Vlad III. medzi také patrí, to nie je výnimočný jav.

O to pozoruhodnejšie vyznieva fakt, že sa presne nevie, akým spôsobom tento muž, ktorého v Rumunsku dodnes považujú za národného hrdinu, vlastne zišiel z tohto sveta.

V análoch to zaznamenané nie je, vládca Valašska totiž padol v boji a spolu s ním všetci, čo ho sprevádzali. Vie sa iba, že sa to stalo koncom decembra 1476 alebo začiatkom januára 1477. Mal vtedy so svojím neveľkým oddielom namierené do snagovského kláštora a cestu mu skrížil nepriateľ. Kto bol tým nepriateľom?

Podľa jednej verzie početný oddiel tureckých vojakov. Podľa druhej zase bojovníci na čele s vojvodom Basarabom III., ktorý chcel uchopiť moc v kniežatstve, čo sa mu napokon aj podarilo.

Mnísi zo spomínaného kláštora, ktorí na miesto boja v polovici januára 1477 náhodou narazili, zaznamenali, že v lese a blízkom močiari našli zohavené telá. Jeden z mŕtvych mal oblečené kniežacie rúcho a na hrudi medailón. Len podľa toho zistili, že je to vládca krajiny. Telo bolo totiž bez hlavy a nenašli ju nikde v okolí.

Ako keby sa v jeho prípade malo naplniť známe porekadlo, že čím kto zaobchádza, tým aj schádza. Vlad III., prezývaný Dracula alebo Tepeš, mal totiž na svedomí tisícky zmarených životov a mnohé zo svojich obetí poslal na onen svet obzvlášť krutým spôsobom.

Nie je Dracula ako Dracula

Keď bude o štyristo rokov neskôr írsky spisovateľ Bram Stoker písať román o mystickom grófovi, ktorý sa živí ľudskou krvou, siahne aj po hrôzostrašných legendách z rumunských dejín. Svojho hrdinu pomenuje Dracula, v rumunčine totiž dracul znamená okrem iného diabol.

Knieža Vlad III., ktorého činy spisovateľovi poslúžia ako jeden zo zdrojov inšpirácie,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 05:13