Podarí sa mu ešte postaviť na nohy a oživiť svoj biznis, alebo aj jeho meno padne do dejinnej priepasti zabudnutých neúspešných podnikateľov? Sú to už viac než štyri roky, čo musel pre nedostatok objednávok zatvoriť svoju fabriku na zbrane. Skončila v dražbe a on po uši zadlžený.
„Sotva som vedel, čo a či vôbec budem na druhý deň jesť,“ bude neskôr spomínať Samuel Colt na toto obdobie.
Nedarí sa mu. Čo-to síce zarobí inými aktivitami, na vzkriesenie niekdajšieho podniku to však nestačí. No i tak sa venuje zdokonaľovaniu zbraní, na ktoré vlastní patenty. Veď čo keď predsa...
Muža, ktorý ho na jeseň 1846 navštívi, nikdy predtým nevidel. „Bez vašich pištolí by sme nemali toľko sebadôvery, aby sme podnikali odvážne dobrodružstvá,“ povie Coltovi.
Tým mužom je kapitán Samuel Walker. So svojou jednotkou bojuje v americko-mexickej vojne a s výzbrojou, ktorou disponujú, nie je spokojný. Prečo teda tá poklona? Je to spomienka na revolver Colt Paterson, ktorý Walker používal v čase, keď ešte pôsobil ako texaský ranger.
„Keby ste ho ešte vylepšili, môžem vám zaručiť, že armáda od vás tisíc kusov kúpi,“ pokračuje.
Colta akoby v tej chvíli niekto pokropil živou vodou. Pozorne si vypočuje všetky pripomienky a návrhy a púšťa sa do práce. Onedlho je nový revolver hotový a on v januári 1847 skutočne získava štátnu zákazku.
V tej chvíli má vynálezca, priemyselník a novátor Samuel Colt pred sebou ešte pätnásť rokov života. Pätnásť rokov, počas ktorých sa nielenže rýchlo vyhrabe z najhoršieho, ale vystúpi na absolútny vrchol. A hoci opustí tento svet predčasne, ďaleko pred päťdesiatkou, zostane takpovediac nesmrteľný.
Tiež chcel dokázať nemožné
Každá cesta na vrchol sa niekde a nejako začína. V jeho prípade to bolo v Hartforde v štáte Connecticut, kde sa narodil v júli 1814 do rodiny bývalého farmára, ktorý sa presťahoval z vidieka do mesta, lebo chcel začať podnikať a zmeniť svoj život. Chuť skúšať niečo nové mal teda Samuel Colt možno už v génoch.
Prvýkrát sa to prejavilo, keď sa mu ako jedenásťročnému dostala do rúk kniha nazvaná Kompendium vedomostí. Čítanie o objavoch, vynálezoch a ich autoroch ho zaujalo a stalo sa aj impulzom pre jeho predstavivosť. Tí ľudia dokázali čosi, čo iní považovali za nemožné. Prečo by to teda nemohol skúsiť aj on? A keďže ho odmala zaujímali zbrane a strelivo, zaumienil si, že sa bude realizovať práve v tejto oblasti.
Samuelov otec si asi myslel, že keď syna popri štúdiu zamestná vo svojej textilnej továrni, chlapec tam prenikne do tajov výroby i riadenia podniku, aby raz mohol firmu prevziať. Pätnásťročný mladík a nádejný vynálezca to však videl inak. Prácu vo fabrike vnímal najmä ako príležitosť dostať sa poľahky k materiálu a nástrojom, ktoré potreboval na svoje experimenty.
Zostáva vám 85% na dočítanie.