StoryEditor

Pápež, ktorý zakázal fajčiť: Urban VII. chcel, aby užívateľov tabaku stihol najťažší trest

22.02.2022, 23:05
Narodil sa pred viac než pol tisícročím a jeho dejinná stopa je nevýrazná. Napriek tomu býva Urban VII. občas pripomínaný. Dodnes je totiž pápežom s najkratším pontifikátom v dejinách. Nevydržal ani dva týždne. Má však ešte jeden primát – bol prvý, kto zakázal tabak.

Podľa jeho výnosu mal byť exkomunikovaný každý, kto „užije tabak v priestore pred kostolom alebo vnútri kostola, či už žuvaním, fajčením fajky, alebo vdychovaním vo forme prášku nosom“.

Nariadenie evidentne veľký efekt nemalo. Fajčenie získalo obrovskú obľubu a dnes podľa Svetovej zdravotníckej organizácie fajčí 1,3 miliardy ľudí, čo je takmer pätina populácie.

V každom prípade popredný americký odborník na závislosti Jack E. Henningfield v knihe Nikotín: staromódna závislosť pripomína, že pápež Urban VII. „vydal historicky prvý známy verejný zákaz fajčenia na svete“.

Archív HN

Skolila ho malária

Narodil sa ako Giovanni Battista Castagna v Ríme 4. augusta 1521 do významnej šľachtickej rodiny, čo určilo aj jeho ďalší život. Študoval na univerzitách po celom Taliansku, v Bologni získal doktorát z občianskeho i kanonického práva a naštartoval cirkevnú kariéru.

Sprvu pôsobil ako audítor v úrade svojho strýka, kardinála Girolama Veralla. Spolu s ním absolvoval, okrem iného, aj misiu k francúzskemu kráľovi Henrichovi II., počas takzvanej Parmskej vojny. Neskôr pôsobil ako právnik v Rímskej kúrii a v období pontifikátu Júliusa II. ako referent najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry.

V marci 1553 sa ani nie 32-ročný Castagna stal arcibiskupom v diecéze Rossano v Kalábrii a časom aj správcom niektorých pápežských dŕžav v Taliansku. Postupne pôsobil ako guvernér v meste Fano, v  Perugii a Umbrii, v neskoršom období aj v Bologni. Vzdelaný a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 13:27