Prakticky okamžite po úmrtí Alžbety II. sa vo Veľkej Británii znovu objavili už dávnejšie medializované špekulácie, či si jej syn a nástupca princ Charles ako nový kráľ ponechá toto meno, alebo si zvolí iné. Ich dôvodom, možno na pohľad iracionálnym, bolo pôsobenie dvoch predošlých panovníkov menom Karol na čele krajiny. Síce ešte v 17. storočí, no predsa...
Karol I. i jeho syn Karol II. pochádzali z dynastie Stuartovcov a Anglicku, Škótsku a Írsku vládli dovedna takmer 50 rokov. Príliš pozitívnu stopu v dejinách však nezanechali.
Za éry prvého z nich sa krajina ocitla vo víre občianskej vojny, ktorá vyústila do pádu monarchie. Druhý ju síce obnovil a bol aj pomerne obľúbený, neskôr si však svojou politikou renomé pošramotil a napokon na seba strhol moc ako absolutistický vládca. Úslovie o jablku, ktoré nepadá ďaleko od stromu, pritom platilo aj v tomto prípade.
Moc mi dal Boh
„Štát som ja.“ Tento výrok je pripisovaný francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XIV., ktorý v rovnakých intenciách vnímal svoju moc a praktizoval aj politiku. Podobne sa však ešte pred ním správal anglický kráľ Karol I. Svoju moc odvodzoval od Boha, bol presvedčený, že ho z trónu nemôže nik zosadiť a (napriek stáročnej anglickej parlamentnej tradícii) právo o všetkom rozhodovať má výlučne on. V tomto sa však tragicky mýlil a nakoniec na to aj doplatil.
„Najzaujímavejšie na ňom je, že na začiatku svojej vlády bol vysoký päť stôp a šesť palcov, ale na jej konci len štyri stopy a osem palcov,“ komentovala spôsobom sebe vlastným kedysi vo svojom programe osobu tohto vládcu populárna skupina Monty Python, narážajúc na skutočnosť, že ho v januári 1649 v Londýne verejne popravili sťatím hlavy. Ako jediného anglického kráľa v histórii.
Predchádzalo tomu takmer štvrťstoročie jeho panovania. Na trón zasadol v marci 1625, po smrti svojho otca Jakuba I. Spolu s vládou a myšlienkou o Bohom danom práve vládnuť, po ňom zdedil aj napäté vzťahy s parlamentom. Karol sa s ním od začiatku dostával do konfliktov a tie sa čoraz viac vyostrovali. Na rozdiel od otca totiž nebol ochotný robiť takmer žiadne kompromisy.
Zostáva vám 90% na dočítanie.