StoryEditor

Tragický osud lady Jany Greyovej: Nechcela byť kráľovnou, popravili ju za to, že sa ňou stala

10.02.2022, 09:05
Stala sa obeťou mocenských hier, ktoré z nej urobili prvú ženu na anglickom tróne. Lady Jana Greyová o to nestála a pred 468 rokmi ju napokon kat pripravil o hlavu ako jeho uzurpátorku.

Na popravisko na nádvorí londýnskeho Toweru kráča predpoludním 12. februára 1554 pomalým krokom v bielom rúchu odetá žena. Blížiac sa k miestu, kde sa o chvíľu uzavrie vo veku sotva sedemnásť rokov jej životná púť, uprie pohľad na ľudí, ktorí budú svedkami jej konca.

„Dobrí ľudia, prišla som sem zomrieť, k čomu som bola odsúdená. Uznávam, že konanie proti kráľovnej bolo nezákonné, ale nebolo mojím želaním a umývam si ruky v nevinnosti pred Bohom i tvárami vás, dobrí kresťania,“ zaznamená jej slová dnes už neznámy súdobý autor Kroniky kráľovnej Jany a dvoch rokov kráľovnej Márie.

Odsúdená potom odrecituje žalm, podá komorníčke rukavice a vreckovku, podľa zvyku udelí katovi odpustenie, o ktoré ju požiadal, a povie mu: „Modlím sa, aby ste ma tam rýchlo poslali.“ Nato jej previažu oči šatkou, položia hlavu na klát a do napätého ticha zaznejú jej posledné slová. „Pane, do tvojich rúk porúčam svoju dušu.“

Mladá žena, ktorá práve prišla o hlavu, bola lady Jana Greyová. Praneter Henricha VIII. a pravnučka Henricha VII. bola tiež ešte pred siedmimi mesiacmi, hoci krátko, anglickou kráľovnou. Práve nástup na trón spečatil jej tragédiu. Cestu k nej však dláždili iní.

Bábka v cudzích rukách

Najstaršia dcéra Henricha Greya, vojvodu zo Suffolku, a jeho manželky Frances Brandonovej, vyrastala od deviatich rokov na kráľovskom dvore. Jej poručníčkou bola Katarína Parrová, posledná manželka Henricha VIII., ktorú si Jana veľmi obľúbila a našla u nej aj lásku, ktorú u prísnych rodičov nepoznala.

​Najmä tvrdá a energická Frances vkladala do dcéry veľké nádeje. Jana sa odmalička musela vzdelávať rovnako ako kráľovské deti, no ambície prísnej matky sa nepremietali iba do výchovy. Keď Katarína Parrová ovdovela a zakrátko si vzala Thomasa Seymoura, začala práve s ním Frances spriadať ďalšie plány.

Janu chcela vydať a jej manželom sa nemal stať nik iný ako Eduard VI., ktorý nastúpil na trón ako deväťročný po smrti svojho otca Henricha VIII. Boli rovesníci a vraj si aj veľmi dobre rozumeli. Seymourovi sa však ich manželský zväzok nepodarilo zariadiť a navyše, neskôr bol za velezradu popravený. Nádej, že zasadne na trón po boku bratranca ako jeho manželka, tak prakticky zhasla.

Skutočná podoba Jany Greyovej nie je známa, predpokladá sa však, že na tomto portréte zo 16. storočia je zobrazená práve ona. ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 15:38