Do akej dávnej histórie sa návštevníci vášho múzea vlastne vydajú?
Podobne ako vo filme Cesta do praveku začíname tým najmladším, čo tu máme. Konkrétne ide o model Tyrannosaura rexa, ktorému sme dali prezývku Karl. Žil na konci obdobia kriedy (približne 145 až 66 miliónov rokov pred naším letopočtom, pozn. red.). Jeho kostru objavili v súvrství Hell Creek, ktoré je známym americkým náleziskom dinosaurích fosílií (rozkladá sa v strednej časti USA pri severnej hranici s Kanadou, pozn. red.).
Čo o Karlovi vieme?
Vďaka svojej veľkosti (12 metrov na dĺžku a 4 metre na výšku, 7 ton váhy) a neľútostnej čeľusti on a jeho druhovia vytlačili ostatných mäsožravcov a úplne ovládli svoje prostredie. Karl je starý 66 až 67 miliónov rokov, takže zachytáva poslednú časť vývoja nevtáčích dinosaurov. Tie totiž krátko nato vymrú. Zámerne hovorím nevtáčích, pretože podľa dnešnej biológie sú vtáky vlastne žijúce dinosaury, sú to ich priami príbuzní. Línia, ktorá stále pokračuje, vedie od spoločného predka. Paleontológom sa podarilo nájsť a doložiť prechodové články. Dnes vieme, že vtáky sa vyvinuli z mäsožravých dinosaurov, medzi ktoré patrili práve napríklad tyranosaury. Keď máte doma andulku, vlastne chováte dinosaura.
Keď sa pozriem na tie ohromné kolosy, ťažko si viem predstaviť, že sa dokázali odlepiť od zeme a lietať...
Niektoré dinosaury boli pôvodne malé zvieratá, ktoré lietali. Postupne prestali lietať, pretože oťaželi. Raptory, ktorých poznáte z filmov ako Jurský park, sa dnes kreslia úplne operené, ale už nelietali, pretože na to boli príliš ťažké. Ich predok, napríklad microraptor, ktorý mal veľkosť vrany, bol asi naozaj schopný letu. Pomáhali mu k tomu predné aj zadné končatiny, mal vlastne štyri krídla. Vyliezol na strom, z neho skočil a potom plachtil aj na pomerne dlhú vzdialenosť.
Koľko vlastne stojí kostra dinosaura?
Presnú cifru povedať nemôžem. Ale v zásade sú to stovky tisíc eur až milión. Svetový rekord za dinosaura je 32 miliónov dolárov, konkrétne za Tyrannosaura rexa, ktorý dostal prezývku Stan. Predaj sa uskutočnil v roku 2020 a exponát kúpili Saudskoarabi. Zaobstarať si originálnu kostru je veľmi nákladné. Navyše veľmi dlho trvá, kým sa fosília vyčistí. Napríklad preparácia nášho dlhokrkého diplodoka Diany trvala päťdesiattisíc človekohodín. Bez vykopávania. Takto dlho sa fosília dostávala z horniny v laboratóriu. A my ukazujeme skutočne originály. Podobne zamerané múzeá v Európe ich majú väčšinou schované a vystavujú ich odliatky.
Zostáva vám 88% na dočítanie.