Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2018, 00:00

Rozin sa sťahuje z Prahy. Predal tamojšiu Inchebu

Nevideli sme priestor na rozvoj projektov – zdôvodňuje naša výstavnícka jednotka odchod z hlavného mesta Česka.

Rozin sa sťahuje z Prahy. Predal tamojšiu Inchebu
Zdroj: Flickr.com

Na výstavisko v pražských Holešoviciach ju v roku 1992 pritiahli veľtrhy, ktoré dovtedy organizovala na pravom brehu Dunaja.

Po 26 rokoch sa však slovenská veľtrhová jednotka ovládaná rodinou ruského podnikateľa Alexandra Rozina z Prahy sťahuje. Organizátor výstav Incheba Bratislava totiž predáva svoju českú dcéru Incheba Expo Praha konkurenčnej firme ABF, ktorá vlastní výstavisko v Prahe-Letňanoch.

Pod nového majiteľa tak prechádza skupina vyše 20 veľtrhov vrátane dvoch najväčších v Česku i strednej Európe – voľnočasový Holiday World a dentálny Pragodent.

„Spoločnosť Incheba nevidela priestor na dlhodobý rozvoj spomínaných projektov aj pre neochotu hlavného mesta Praha vytvoriť adekvátne podmienky v areáli výstaviska Holešovice na konanie výstavných podujatí,“ vysvetľuje dôvody predaja hovorkyňa Incheby Antónia Mištaľová.

Výška transakcie, o ktorej obe spoločnosti rokovali takmer dva roky, nie je známa. ABF patrí medzi najväčších organizátorov výstav a veľtrhov u našich západných susedov. Spoločnosť z portfólia finančnej skupiny SPGroup milionára Pavla Sehnala už 10 rokov ovláda výstavisko v Letňanoch cez dcérsku firmu PVA.

V najmodernejšom výstavníckom areáli v krajine ročne usporiada okolo 45 veľtrhových akcií.
Podnikanie Rozinovcov v Prahe v posledných rokoch narážalo na prekážky. Firmu trápili najmä vrtochy počasia. V roku 2002 ich výstavisko v Holešoviciach zaliala voda, ktorá spôsobila značné škody. O šesť rokov neskôr ich priestory zachvátil požiar. Mesto Praha, ktoré priestory výstaviska kedysi vlastnilo, sa preto s firmou dlhodobo súdilo.

Celkovo sa na výstaviskách spoločnosti ABF koná vyše sto podujatí za rok, ktoré navštívi milión ľudí. Od akvizície českej Incheby si okrem iného sľubuje rozšírenie spolupráce s hlavným mestom Česka. „Praha by sa mala zaradiť medzi silné eu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.