Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2018, 00:00

Firme spájanej s emisnou kauzou hrozí krach

Recyklačná fabrika, ktorej na účte mali pristáť peniaze od Interblue, dostala od štátu miliónové dotácie. Ani tie ju však nezachránili pred veľkými dlhmi, ktorým dnes čelí.

Fabrika na výrobu ropných látok z plastového odpadu stojí v priemyselnom parku v Lučenci.
Zdroj: Mesto Lučenec

Kontroverznej recyklačnej fabrike, ktorá pred 10 rokmi vyťažila milióny eur z politických rozhodnutí strany SNS, znova hrozí krach. Bývalej spoločnosti Milenium Trading totiž pri podnikaní nepomáha ani 14-miliónová megadotácia z eurofondov, ani vlaňajšie škrtanie dlhov v reštrukturalizácii. Namiesto premeny použitých plastov späť na ropné látky lučenecký podnik spájaný s emisnou kauzou Interblue opätovne vyrába iba nové dlhy. „Spoločnosť PWR-Plastic Waste Recycling od nás odoberala v rokoch 2017 a 2018 energie, za ktoré dlhuje okolo 130-tisíc eur,“ hovorí pre HN hovorca spoločnosti Lama Energy Group Andrej Čírtek. Technologický proces recyklácie starých plastov je totiž energeticky náročný najmä na spotrebu plynu. Alternatívnemu dodávateľovi energií z Česka preto došla so slovenským dlžníkom trpezlivosť a na štedro dotovanú fabriku s utajeným vlastníkom Restoran Limited z Britských panenských ostrovov podal konkurzný návrh. „Okresný súd Bratislava I začína konkurzné konanie voči dlžníkovi PWR-Plastic Waste Recycling,“ konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Katarína Bartalská, ktorá bude v ďalšom kroku skúmať finančnú kondíciu fabriky. Z verejne dostupných zdrojov je pritom známe, že firme blízkej ľuďom z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.