Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 00:00

Jančošekove bioplynky padajú na kolená

Spoločnosť Bio Investments sa ocitla v existenčných problémoch okrem iného i preto, že v roku 2015 stratila nárok na doplatok za výrobu zelenej energie.

Jančošekove bioplynky padajú na kolená
Zdroj: Dreamstime

Stávka na bioplyn podnikateľovi Mariánovi Jančošekovi z Bardejova nevychádza. V krátkom čase mu krachuje už štvrtý projekt za sebou. Výstavbu bioplynovej stanice pri Stropkove zmarila ešte v roku 2015 strata doplatku na výrobu energie, pre ktorú od projektu firmy KOMKM odskočila financujúca banka. Biznis reštrukturalizáciou očistenej spoločnosti MM Energ v Sačurove pri Vranove nad Topľou stopli problémy s pozemkami. Tie totiž záhadne zmenili majiteľa a odrezali tak prístup k zdroju energie.


Bioplynku spoločnosti Malico v dedinke Koš neďaleko Prievidze poslala pre zmenu do konkurzu pohľadávka jej reštrukturalizačného správcu vo výške 21-tisíc eur. Aktuálne padá na kolená i štvrtá bioplynová stanica z portfólia bardejovského podnikateľa Mariána Jančošeka stojaca pri slovensko-poľských hraniciach v obci Malcov. „Okresný súd Prešov začína konkurzné konanie voči dlžníkovi Bio Investments v reštrukturalizácii,” konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Alena Paveleková.


Výpadok príjmov
Jančošekova firma sa do konkurzu posiela sama – plní si totiž zákonnú povinnosť. Koncom roka 2017 jej veritelia a po nich i súd v Prešove odklepli záchranný plán. Bio Investments sa totiž ocitla v existenčných problémoch okrem iného i preto, že v roku 2015 stratila nárok na doplatok za výrobu zelenej energie. Podľa regulačného úradu si nesplnila zákonnú oznamovaciu povinnosť a na strane príjmov jej tak vypadlo vyše 200-tisíc eur.


Jančošek pre HN hovorí, že bioplynová stanica pri hraniciach s Poľskom sa konkurzu s najvyššou pravdepodobnosťou nevy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.