Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2019, 00:00

Štátna banka drží v zálohe jadranský hotel

Veriteľom skrachovanej energetickej firmy Korlea Invest s ukrajinským pozadím je štátna Eximbanka.

Štátna banka drží v zálohe jadranský hotel
Zdroj: Hotel Solitudo

Chorvátsky ostrov Lastovo, ležiaci v Južnej Dalmácii, obklopuje tyrkysovo modré Jadranské more. Ostrovu sa dlhé roky turisti vyhýbali, využívala ho totiž juhoslovanská armáda ako svoju uzatvorenú základňu. Neskôr bol vyhlásený za národný park a v súčasnosti je skrytým turistickým rajom. Na celom ostrove stojí iba jediný hotel, ktorý pred viac ako 10 rokmi kúpil spoločne s partnermi kontroverzný podnikateľ z Ukrajiny Vasyl Danylov.


„Túto sezónu boli na ostrove aj významní ľudia, medzi inými napríklad Bill Gates. Naši hostia vyhľadávajú pokoj a súkromie, ktoré nenájdu na iných miestach Jadranu,“ povedal Danylov koncom roka 2009 v rozhovore pre HN. V tom čase už bol chorvátsky Hotel Solitudo založený oproti úveru zo štátnej Exportno-importnej banky Slovenskej republiky. Ten čerpala košická firma Korlea Invest obchodujúca s lacnou elektrickou energiou pôvodom z ukrajinského štátneho energoholdingu UkrInterEnergo. Štátni bankári si zmluvou o záložnom práve na majetok hotelovej firmy zabezpečovali svoju

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.