Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 00:00

Chystali rozpredaj detských kúpeľov v Lučivnej. Prípad teraz rieši polícia i súdy

Prípad rozpredaja lukratívnych nehnuteľností tatranských detských kúpeľov riešia polícia i súdy.

Chystali rozpredaj detských kúpeľov v Lučivnej. Prípad teraz rieši polícia i súdy
Zdroj: Asociácia slovenských kúpeľov

Počas jari 2013 chystal vtedajší 98-percentný akcionár najväčších detských kúpeľov v strednej Európe Rastislav Bilas ich postupné vymazanie z mapy kúpeľných miest Slovenska.

Lukratívne nehnuteľnosti, pozostávajúce z rozľahlého 30-hektárového lesoparku a 13 kúpeľných budov pod Vysokými Tatrami, totiž plánoval za 34 miliónov eur odpredať českému záujemcovi - spoločnosti Apatit. Tú však formálne vlastnil nastrčený biely kôň – panelákový podnikateľ Hynek Čech z Ústí nad Labem.

Apatit o prevádzku tatranských kúpeľov záujem nemala. Utlmiť ich činnosť a prepustiť takmer 100 ľudí by ostalo na pleciach prešovského biznismena Bilasa známeho z emisnej kauzy Interblue Group. Časť kapitálu potrebného na transakciu pochádzala z nebankovej spoločnosti Metropolitní spořitelní družstvo (MSD).

Podnikateľská skupina okolo Apatit
Solárna elektráreň v obci Bílina neďaleko českého mesta Teplice sa stala symbolom korupcie v Česku. Kauzou sa zaoberali tamojšie súdy. Bola totiž postavená nelegálne. Na jej výstavbe sa podieľala celá skupina previazaných firiem – Apatit, Energosun, Helios Tech, Alusail, Serried a CPD Group. Všetky majú spoločného menovateľa – okrem nemajetných papierových majiteľov a konateľov totiž cez nesplácané pôžičky vysávali peniaze z MSD. Dokopy šlo o zhruba 16,3 milióna eur. V ich pozadí sa objavuje vplyvný ústecký podnikateľ Jiří Liška. Na konci 90.-tych rokov Liška zasadal v predstavenstve firmy Spolek pro chemickou a hutní výrobu, za ktorou stojí obvinený miliardár a kontroverzný finančník Petr Sisák. Medzi Liškových obchodných partnerov v minulosti patril aj český miliardár-uhľobarón Pavel Tykač.

MSD poskytlo pôžičku takmer 10 miliónov eur pre inú českú firmu Ilanove napísanú na ďalšieho bieleho koňa Zbyněka Niča. Rovnako šlo o obyvateľa paneláku na ústeckom sídlisku.

Ako ručenie za tento úver pritom mala Bilasova firma Kúpele Lučivná založiť v prospech českej nebankovky práve predávané nehnuteľnosti pod Tatrami. K založeniu však nedošlo, MSD napriek tomu pôžičku pre Ilanove poskytlo.

V hre kataster

Správa katastra Poprad totiž v návrhu „na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností“ našla formálnu chybu, pre ktorú zápis záložných práv prerušila. Následne MSD ako záložného veriteľa a Kúpele Lučivná ako záložcu vyzvala na opravu. „Dodatok z 10. mája 2013 nebol vtedajšej Správe katastra Poprad do stanoveného dňa doručený, pretože inak by pokračovala ďalej v konaní a vklad by povolila.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.