Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 00:00

Chystali rozpredaj detských kúpeľov v Lučivnej. Prípad teraz rieši polícia i súdy

Prípad rozpredaja lukratívnych nehnuteľností tatranských detských kúpeľov riešia polícia i súdy.

Chystali rozpredaj detských kúpeľov v Lučivnej. Prípad teraz rieši polícia i súdy
Zdroj: Asociácia slovenských kúpeľov

Počas jari 2013 chystal vtedajší 98-percentný akcionár najväčších detských kúpeľov v strednej Európe Rastislav Bilas ich postupné vymazanie z mapy kúpeľných miest Slovenska.

Lukratívne nehnuteľnosti, pozostávajúce z rozľahlého 30-hektárového lesoparku a 13 kúpeľných budov pod Vysokými Tatrami, totiž plánoval za 34 miliónov eur odpredať českému záujemcovi - spoločnosti Apatit. Tú však formálne vlastnil nastrčený biely kôň – panelákový podnikateľ Hynek Čech z Ústí nad Labem.

Apatit o prevádzku tatranských kúpeľov záujem nemala. Utlmiť ich činnosť a prepustiť takmer 100 ľudí by ostalo na pleciach prešovského biznismena Bilasa známeho z emisnej kauzy Interblue Group. Časť kapitálu potrebného na transakciu pochádzala z nebankovej spoločnosti Metropolitní spořitelní družstvo (MSD).

Podnikateľská skupina okolo Apatit
Solárna elektráreň v obci Bílina neďaleko českého mesta Teplice sa stala symbolom korupcie v Česku. Kauzou sa zaoberali tamojšie súdy. Bola totiž postavená nelegálne. Na jej výstavbe sa podieľala celá skupina previazaných firiem – Apatit, Energosun, Helios Tech, Alusail, Serried a CPD Group. Všetky majú spoločného menovateľa – okrem nemajetných papierových majiteľov a konateľov totiž cez nesplácané pôžičky vysávali peniaze z MSD. Dokopy šlo o zhruba 16,3 milióna eur. V ich pozadí sa objavuje vplyvný ústecký podnikateľ Jiří Liška. Na konci 90.-tych rokov Liška zasadal v predstavenstve firmy Spolek pro chemickou a hutní výrobu, za ktorou stojí obvinený miliardár a kontroverzný finančník Petr Sisák. Medzi Liškových obchodných partnerov v minulosti patril aj český miliardár-uhľobarón Pavel Tykač.

MSD poskytlo pôžičku takmer 10 miliónov eur pre inú českú firmu Ilanove napísanú na ďalšieho bieleho koňa Zbyněka Niča. Rovnako šlo o obyvateľa paneláku na ústeckom sídlisku.

Ako ručenie za tento úver pritom mala Bilasova firma Kúpele Lučivná založiť v prospech českej nebankovky práve predávané nehnuteľnosti pod Tatrami. K založeniu však nedošlo, MSD napriek tomu pôžičku pre Ilanove poskytlo.

V hre kataster

Správa katastra Poprad totiž v návrhu „na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností“ našla formálnu chybu, pre ktorú zápis záložných práv prerušila. Následne MSD ako záložného veriteľa a Kúpele Lučivná ako záložcu vyzvala na opravu. „Dodatok z 10. mája 2013 nebol vtedajšej Správe katastra Poprad do stanoveného dňa doručený, pretože inak by pokračovala ďalej v konaní a vklad by povolila.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.