Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 00:00

Naši zákazníci sú veľké architektonické štúdiá a mestá

Nové veci ukazujeme cez staré médium – smartfón alebo tablet, hovorí v rozhovore pre HN Martin Rapoš, spoluzakladateľ a jeden z manažérov technologickej firmy Cviker Holding.

Naši zákazníci sú veľké architektonické štúdiá a mestá
Zdroj: HN/Marek Nemec

Aplikácia Cviker sa dynamicky rozvíja. Čo máte nové?

Podarilo sa nám viacero vecí. Možno tá najdôležitejšia v klientskej oblasti je získanie ceny na prestížnej výstave v Chicagu, kde sme v júni pre nášho zákazníka vyhrali cenu za inováciu na 50. ročníku NeoCON, najväčšom stavebnom veľtrhom v Spojených štátoch s veľkou tradíciou. Pre nášho klienta FreeAxez, prémiového výrobcu podláh pre technické firmy, sme implementovali rozšírenú realitu, ktorá dokáže ušetriť veľa času a nákladov na validáciu inštalácie podláh a elektrickej infraštruktúry, úspora sa pohybuje na úrovni 30 až 40 percent.

Môžete ju predstaviť?

Spoločnosť Free Axez inštaluje zdvojené podlahy a pomocou našej aplikácie dokáže vidieť, čo je pod podlahou – teda aké inštalácie tam ležia. Tým pádom inštalatér, a to aj v prípade prerábania, použije našu aplikáciu a ušetrí čas. Taktiež sa ušetrí na kontrole a zapracovaní zmien, pretože zmenená inštalácia sa z rozšírenej reality automaticky updatuje v 3D modeloch na centrálnom serveri.

Ako to v praxi funguje?

V podstate všetko vykoná samotný inštalatér. Používa mobil alebo tablet s predpripraveným želaným stavom od architekta. Dosiaľ to funguje tak, že pracovník dostane do ruky výkres, podľa výkresu niečo spraví, svoju prácu potom odfotí, niekto ho musí skontrolovať a pošle to na centrálu. Tam porovnajú stav pred a po zásahu a následne manuálne zaznačia zmeny do súborov. Zásluhou našej aplikácie sa celý tento postup vykoná cez smartfón alebo tablet v reálnom čase s tým, že sa používa vstup, ktorý človek aj skutočne pred sebou vidí, pomocou rozšírenej reality.


Ako vznikol nápad s platformou Cviker?

Na konferencii Metro ON Line v Poprade sme sa stretli s vtedajším viceprimátorom Popradu Igorom Wzošom. Ten videl Google Earth virtuálnu realitu a páčila sa mu technológia a jej potenciál. Pýtal sa nás, či by sme vedeli využiť túto technoló

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.