StoryEditor

Podnikatelia sa sporia o areál v Bratislave

22.06.2020, 00:00
Spory sa vedú o dva hektáre lukratívnych pozemkov v bratislavskom Novom Meste, na ktorých stojí priemyselno-administratívny komplex budov.

Záhadná anonymná schránka z Lichtenštajnska Largo Consulting Anstalt, za ktorou stoja Slováci blízki finančnej skupine Bencont, vystupuje na Slovensku v pozadí konkurzných schém okolo bývalého štátneho podniku Hydronika v bratislavskom Novom Meste. Largo Consulting Anstalt sa zároveň vlani vďaka reštrukturalizácii, ktorú česká prokuratúra neúspešne označovala za nepoctivú a snažila sa ju preklopiť na konkurz, stala najväčším – vyše 50-percentným – akcionárom kontroverznej chemickej skupiny Via Chem Group. Tú roky skryto riadi políciou vyšetrovaný podnikateľ Petr Sisák, médiami označovaný za najtemnejšiu postavu českého biznisu.

​HN si teraz všimli, že s ním kooperujúca lichtenštajnská schránka stojí v Bratislave za ťahmi okolo pozemkov s rozlohou približne dva hektáre. Parcely sú zastavané skladmi, dielňami, výrobnými halami a viacerými administratívnymi budovami. Lukratívny areál plný nájomcov je ohraničený ulicami Pri Dynamitke, Varšavská a Kukučínova.

Priemyselný areál bývalého štátneho podniku Hydronika v bratislavskom Novom Meste. Priemyselný areál bývalého štátneho podniku Hydronika v bratislavskom Novom Meste. Google Maps

Reality v minulosti patrili do aktív podniku Hydronika, na ktorý sa v júni 2015 rozbehlo konkurzné konanie. Jeho iniciátor a veriteľ s pohľadávkou za približne 1,2 milióna eur, prešovská firma Astiro, roky na súdoch bojuje proti schémam, cez ktoré dostala priemyselno-obchodná zóna v Bratislave „nohy“. Kroky vedúce k ovládnutiu realít skupinou firiem okolo ich súčasného majiteľa spoločnosti Vargem totiž napádala viacerými žalobami. Prebiehajúce spory sú viditeľné i zápismi na liste vlastníctva.

Na scéne Sisák

Firme Vargem v roku 2015 na kúpu areálu v mestskej časti Nové Mesto cez dobrovoľnú dražbu požičala sumu 2,755 milióna...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 13:32