Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2017, 10:11

Našou úlohou bolo udržať fabriku v chode a sprivatizovať ju

V exkluzívnom rozhovore pre HN košický podnikateľ s oceľou Peter Kamarás vysvetľuje, prečo americká korporácia United States Steel vrátila Srbsku dvojičku košických železiarní, ako viac ako rok viedol tamojšiu fabriku Železara Smederevo z pozície muža číslo jeden a čo s ňou spraví čínsky gigant He Steel, ktorý chce kúpiť slovenskú oceliareň U.S. Steel Košice.

Našou úlohou bolo udržať fabriku v chode a sprivatizovať ju
Zdroj: TASR/OLO

Srbská oceliareň Železara Smederevo bola kedysi v portfóliu U.S. Steel-u dvojičkou tej v Košiciach. Akurát o polovicu menšou. V čom sa líšia a v čom sú rovnaké?

V prvom rade sa líšia v histórii a z toho vyplývajúcej situácii okolo zamestnancov, ktorí vo fabrike pracujú. V podstate časť výrobkov je identických ako napríklad pocínované plechy alebo studené valcované plechy, veľká časť výroby je iná. V Smedereve robia hrubšie a širšie plechy ako v Košiciach, takže sa sortimentom dopĺňajú. Najväčší rozdiel je v ľuďoch, ktorí sú vo fabrike. Ja osobne považujem ľudí, ktorí riadia Košice, za špičku v hutníctve. Sú to mimoriadne kvalitní zamestnanci. Situácia v Srbsku bola spôsobená vojnou, nejde ani o to, že by boli nekvalitní. Fabrika bola dlho zatvorená, existovalo embargo, neinvestovalo sa do nej. Veľa ľudí preto odišlo a nikdy sa späť nevrátilo. V celej fabrike s päť a pol tisíckou ľudí pracuje iba 14 hutníckych inžinierov. Moja firma, keď prišla do Smedereva, mala viac hutníckych inžinierov ako celá železiareň. Na Slovensku sa pritom hutnícki inžinieri prijímajú do robotníckych profesií. Je to podmienkou. V Železare Smederevo respektíve v bývalom Sartide (pozn. red. starší názov železiarní) risk manažment riadi recepčný z Hotela Hyatt a vysoké pece riadi vyštudovaný prekladateľ. To je najväčším problémom.

Kde spravila americká United States Ste

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.