Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2017, 00:00

Mäsová dvojka škrtá dlhy

Rodinná firma Fabušovcov žiada o ochranu pred veriteľmi. Dôvod? Cenová vojna a klesajúce obchodné marže.

Mäsová dvojka škrtá dlhy
Zdroj: Reuters

Na začiatku veľkého biznisu s mäsom bola iba jedna predajňa v Považskej Bystrici a malá prevádzka na spracovanie mäsa a výrobu domácich špecialít v rodných Borčiciach. Mäsiar Anton Fabuš pritom už raz z mäsopriemyslu vystúpil, keď postavil zadlženú myjavskú fabriku na nohy a následne ju predal potravinárskej skupine Tauris veľkopodnikateľa Milana Fiľa. Neskôr sa však podnikateľ z Borčíc k veľkokapacitnej mäsovýrobe predsa len vrátil a z krachujúceho mäsokombinátu v Púchove vybudoval dvojku na slovenskom trhu. Po rokoch rýchleho rastu a tučných ziskov však rodinný podnik Fabušovcov dopláca na problémy s financiami. „Okresný súd v Trenčíne začína reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi Púchovský mäsový priemysel,“ uvádza v rozhodnutí súd. Spoločnosť PMP tvrdí, že o reštrukturalizáciu požiadala kvôli znižujúcim sa obchodným maržiam vplyvom cenových vojen v odvetví. "Je veľmi ťažké zohľadniť rast cien výrobných vstupov do cien finálnych výrobkov, čo je dôsledok konkurenčného boja na trhu," vraví pre HN hovorca PMP Púchov Marcel Ondráš. Firma vlani celkovo utŕžila viac ako 82 miliónov eur a hodnota jej vlastného kapitálu dosahuje takmer päť miliónov eur. Na prvý pohľad sa tak zdá, že podnik je v relatívnej dobre finančnej kondícii. Oficiálne nie sú známe ani prípady, v ktorých by mäsokombinát svoje záväzky nesplácal. "Spoločnosť nemá prvoplánovo záujem škrtať svoje dlhy. Prioritné je zachovanie kontinuity výroby," dodáva Ondráš. Z účtovnej uzávierky spoločnosti za minulý rok vyplýva, že jej krátkodobé záväzky boli vo výške 15,3 milióna eur. Medziročne ich znížila o necelé dva milióny eur. Firma však mala po lehote splatnosti dlhy za 5,3 milióna eur.


Bankové úvery a problémy s likviditou
V tomto roku sa mäsokombinátu končí splatnosť viacerých úverov. Prijaté úvery pritom fabrika evidova

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.