20.01.2020, 11:55 Aktualizované dňa 20.01.2020 o 13:01

Kotlebovci by presiahli 18 percent, vysoko je aj Sme rodina. Pozrite si volebný potenciál strán

Volebný potenciál vládneho Smeru sa pohybuje na hranici 23 percent.

Marian Kotleba a Štefan Harabin
Zdroj: HN/Peter Mayer

Koalícia PS/Spolu zverejnila prieskum agentúry Focus, ktorý ukazuje volebný potenciál jednotlivých politických strán. Vypočítali ho ako súčet prvej a druhej voľby. 

Potenciál vládneho Smeru je 22,7 percenta. Ako svoju druhú voľbu ho uviedli štyri percentá opýtaných. Nasleduje ĽSNS, ktorej hranica je podľa prieskumu na 18 percentách. 

​Volebný potenciál opozičných strán Za ľudí a PS/Spolu sa pohybuje na úrovni 17,5 percenta. Za nimi sú Sme rodina so 14,3 percentami. Hnutie Borisa Kollára označilo za svoju druhú voľbu až viac ako sedem percent respondentov. 

Vysoký podiel voličov pri druhom hlase majú aj národniari zo SNS či Vlasť. O stranu volebného lídra Štefana Harabina uvažuje ako o svojej druhej voľbe takmer päť percent opýtaných a jej potenciál sa pohybuje na úrovni siedmich percent.

Nízky počet voličov z druhej voľby dosahuje okrem Smeru aj KDH, ktorému by svoj druhý hlas dalo len 2,3 percenta ľudí.

Respondenti v prieskume odpovedali na dve otázky: Komu by ste dali svoj hlas, ak by sa parlamentné voľby konali tento týždeň? Ak by ste dnes mali vo voľbách dva hlasy, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj druhý hlas? Volebný potenciál vznikol ako súčet prvej a druhej voľby.

Agentúra Focus zbierala dáta v období 10.1. - 14.1. 2020. Výberovú vzorku tvorilo 1010 respondentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.