20.01.2020, 18:30

Danko: Keby som sa mal baviť s Kotlebom o systémových zmenách, okamžite ho vygumujem

Kým nebudú dostavané diaľnice, štát by nemal vyberať poplatky ani mýto, povedal pre HN predseda SNS Andrej Danko.

Začnime aktuálne. Posledný prieskum verejnej mienky od Focusu vám nameral zatiaľ najnižšie preferencie, a to na úrovni 5,1 percenta. Do volieb máme niečo vyše mesiaca. Aká je to pre vás správa?
Nikdy som prieskumy nekomentoval. V tomto použili anketári číslo 78,8 percenta ľudí, ktorí sa vyjadrili k voľbám. Vy viete, že také kvórum nikdy nebolo. Potom vyšiel ďalší prieskum Polis, kde sme mali sedem percent. Napriek tomu si myslím, že tieto percentá nezodpovedajú tomu, čo SNS urobila. Ale rozumiem tomu, čo národ cíti. Stále však budem apelovať na ľudí, ktorí svoj kresťanský a národný hlas dávajú ľuďom ako Kotleba, že ten hlas je stratený.

Pýtam sa preto, lebo v roku 2016 ste mali aj vyše 14 percent. Čomu pripisujete tento pokles?
Spôsobu a atmosfére, aká je v tomto štáte. Médiá často vytvárajú napätie a nekomunikujú veci, ktoré sa podaria. Keď človek robí, robí aj chyby, ale nemyslím si, že všetko je tu zlé po tých štyroch rokoch. Nám sa veľa podarilo v rezorte potravinárstva, pôdohospodárstva, v obrane. Ale keď ľudia vidia len negatívnu atmosféru a zosmiešňovanie, tak sa ani nečudujem takýmto číslam. Pre mňa je politika vysoká škola vzťahov. Neboli to ľahké štyri roky a to, že ľudia inklinujú k iným stranám, to je otázka na nich, prečo je to tak.

Máte pár týždňov na zlepšenie. Dá sa s tým niečo robiť?
Politika je čím ďalej viac teátro a prestáva byť riešením problémov. Budem sa snažiť do volieb vysvetľovať, že nie je dôležité, kto s kým a kto proti komu, ale aby sa riešili problémy. Myslím si, že zníženie dane z príjmu na 15 percent podnikatelia ocenia. Zvýšili sme paušálne výdavky, zrušili sme daňové licencie, zaviedli sme zrýchlené odpisy napríklad na podnikové byty. No a v týchto veciach chceme ísť ďalej. Chceme znížiť DPH na všetky potraviny a zrušiť koncesionárske poplatky. Chceme začať hovoriť o veľkých infraštruktúrnych projektoch. Nikdy nedostaviame diaľnice, ak si nezoberieme veľkú štátnu pôžičku. Musíme sa baviť aj o spätnom odkúpení veľkých energetických podnikov. Dôležité budú aj posledné diskusie a práca v regiónoch. Pre Slovákov sme urobili veľa a oni sa musia rozhodnúť, ako ďalej.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.