18.02.2020, 16:06

Králi kešu. Kotlebovci si v hotovosti vybrali viac ako všetky strany dokopy, tvrdí Transparency

Hotovostné výbery ĽSNS dosiahli od založenia účtu už 57-tisíc eur.

Králi kešu. Kotlebovci si v hotovosti vybrali viac ako všetky strany dokopy, tvrdí Transparency
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Transparency International Slovensko upozorňuje, že ĽSNS financuje svoju predvolebnú kampaň cez hotovostné platby v oveľa väčšom rozsahu ako ostatné strany.

Zdroj: Facebook/Transparency International

Z transparentného účtu vyplýva, že v pondelok si Kotlebovci vybrali 20-tisíc eur. Podľa organizácie dosiahli ich výbery od založenia účtu už 57-tisíc eur, čo predstavuje viac ako desať percent ich celkových výdavkov v kampani. 

"To je viac "kešu", ako si na malé výdavky vybrali všetky ostatné strany dokopy," uvádza Transparency na sociálnej sieti, kde Kotlebovcov označila ako "kampaňových kráľov kešu."

"Keď si výdavky uhrádzate v hotovosti, reálne tak viete skryť výdavky pred verejnosťou. Ľudia nevedia, kam tie peniaze idú a obmedzuje sa možnosť skontrolovať, či strana priznala všetky finančné toky v kampani, resp. či neprepiera peniaze na iné účely," vysvetľuje organizácia a dodáva, že štát narábanie strán s hotovosťou v kampani nekontroluje.

Stranu sme požiadali o stanovisko. Podľa Transparency hovorca kotlebovcov Ondrej Ďurica už v minulosti uviedol, že nebudú hovoriť, čo robia s hotovosťou a dodal, že po voľbách všetko podľa zákona vykážu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.