22.02.2020, 00:00

Česi zverejnili výsledky "tajného" prieskumu. Ukazujú, ako ho Slováci šifrujú

  • Názvy a logá politických strán na Slovensku vymenili priliehavé obrázky.
  • Pri OĽaNO svieti obrázok klauna, pri SNS je zas panáčik s kapitánskou čiapkou.
Česi zverejnili výsledky "tajného" prieskumu. Ukazujú, ako ho Slováci šifrujú
Zdroj: Reuters

Netradičný spôsob šírenia "tajného" predvolebného prieskumu agentúr AKO a Focus si všímajú médiá v susednom Česku.

"Slováci hladní po informáciách vymysleli spôsob, ako obísť aktuálne platné moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov. Aby neriskovali pokutu, ukryli názvy politických strán pod šifry," píše český portál iDNES.cz.

​Pravdou však je, že v zákone sa nepíše o sankciách pre fyzické osoby, aj keď ho zverejnením porušia. Pokuty hrozia až pre živnostníkov.

Odznaky a preferencie

"Dnes som v Prahe na tržnici videl také pekné emoji odznaky. Kto nejaký chce, nech mi napíše správu. Veľkosť na šírku v milimetroch," uvádza svoj tweet používateľ Richard Balázs. Rozmery odznakov pritom nápadne pripomínajú preferencie slovenských politických strán tesne pred voľbami.

Český portál zverejnil okrem šifrovaných správ aj reálne výsledky prieskumu. Dôvod je jednoduchý, slovenské zákony sa naň nevzťahujú.

Prieskum prebiehal medzi 13. a 18. februárom na vzorke dvetisíc respondentov. Jeho výsledky dostali na email tisícky ľudí, ktorí na jeho "výrobu" prispeli. Vďaka preposielaniu emailu či rôznym kreatívnym formám šírenia si najnovšie preferencie strán mohli pokojne pozrieť desaťtisíce Slovákov.

Klaun a kapitán

Veľmi populárnou a jednoduchou možnosťou sa stali práve emotikony. Český portál podrobne opisuje jednotlivé symboly a dáva ich do kontextu.

Obrázok klauna pri hnutí OĽaNO nie je pre slovenského čitateľa ničím prekvapujúcim, keďže líder hnutia Igor Matovič je tak svojimi rivalmi často označovaný. Takisto panáčik s kapitánskou čiapkou pre šéfa národniarov Andreja Danka. Pod prezývkou kapitán je známy už roky.

"Exprezident Andrej Kiska, ktorý sa súdi o vlastníctvo pozemku pod Tatrami, zase svojej strane Za ľudí vyhral prezývku Bezpozemok," píše iDnes.

Portál ešte dodáva, že Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba získal napríklad zeleného vracajúceho emoji či symbol pre nebezpečenstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.