StoryEditor

Máte drobné políčka, ktoré nemožno využiť? Žiadajte o pospájanie pozemkov

24.07.2017, 16:49
Autor:
run, turrun, tur
Malé parcelky a plno vlastníkov. Ak ste aj vy v takej situácii, zvažujte nové usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom. Viac sa dočítate v utorkových HN.

Aj vy máte niekde úzku roľu, navyše bez prístupovej cesty či v nepraktickom tvare? Takú, z ktorej sa dá len ťažko mať väčší úžitok? Podobných prípadov sú po Slovensku tisíce. Takéto enormne rozdrobené pozemkové vlastníctvo bráni v efektívnejšom využívaní rolí na gazdovanie, podnikanie, ale aj na relax či ďalšie aktivity. Východisko je v sceľovaní. Avšak - vôbec nejde o jednoduchý proces.

Pustiť sa do pozemkových úprav a spojiť pôdu do väčších celkov je vhodné najmä vtedy, keď zlyhajú súkromno-právne možnosti vyrovnania vzťahov k pozemkom. Napríklad preto, že časť vlastníkov pôdy v chotári sa nevie dohodnúť na spoločnom postupe alebo si ani neželá akokoľvek zveľaďovať okolie pozemkov a obce.

Časť obyvateľov chce trebárs postaviť cestu, zriadiť prístupový chodník k parcelám a vysadiť stromy ako vetrolam. No iná časť ľudí zo susedstva si predstavuje využiť spoločné parcely trocha inak. A nie a nie nájsť spoločnú reč. Práve v takejto situácii môže pomôcť zlúčenie niektorých parciel a pri iných zase ich oddelenie od seba, čiže nové usporiadanie vlastníckych vzťahov.

Sceľovanie je však časovo, finančne a odborne náročné. A to najmä vtedy, ak sa pozemky v danej lokalite skladajú z rôznych druhov - z ornej pôdy, viníc, lúk, lesných a zastavaných pozemkov, vodných plôch či bežných záhrad.
O pozemkové úpravy sa treba uchádzať so žiadosťou, no okresný úrad vám nemusí vyjsť vždy v ústrety. Bude najprv podrobne preskúmavať všetky okolnosti. Avšak keď ich vyhodnotí ako oprávnené, potom nie je dôvod sceľovanie nepovoliť.

01 - Modified: 2023-01-31 18:30:00 - Feat.: - Title: Novela zákona o sceľovaní pozemkov má za úlohu vyliečiť viaceré rany. Čo po novom platí? 02 - Modified: 2023-01-31 14:30:00 - Feat.: - Title: Spojené parcely môžu priniesť isté výhody. Prečo a čo všetko obnáša tento proces? 03 - Modified: 2023-01-24 22:01:34 - Feat.: - Title: Ako treba postupovať pri darovaní majetku? Vyhnite sa týmto nástrahám a chybám 04 - Modified: 2022-11-18 14:31:12 - Feat.: - Title: Čo musí obsahovať zmluva o nájme, aby bola platná? 05 - Modified: 2022-11-15 14:30:00 - Feat.: - Title: V súkromnom vlastníctve je u nás drvivá väčšina bytov. V Európe v tom patríme medzi top krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. február 2023 19:45