01.08.2017, 00:00

Hrozilo mu väzenie za liek na nádchu. Súd to odmietol

Súdny dvor Európskej únie v marci skonštatoval, že lieky s obsahom efedrínu a pseudoefedrínu nie je možné v zmysle práva Európskej únie považovať za prekurzor. To znamená za látku, z ktorej možno drogu vyrobiť. Rozsudok sa dotkne aj Slovenska, keďže s týmto pojmom pracuje aj náš trestný zákon.

Hrozilo mu väzenie za liek na nádchu. Súd to odmietol
Zdroj: Pavol Funtál

V auguste 2015 uznal pražský súd Juraja Sokáča vinným za nedovolenú výrobu a nakladenie s omamnými a psychotropnými látkami. Muž dostal trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov. Taktiež bol z Česka vyhostený a súd mu zhabal aj 120 kusov jeho tabletiek Nurofen Stopgrip, čo je desať bežných balení lieku, ktorý sa užíva na liečbu príznakov akútnych infekčných ochorení horných dýchacích ciest dýchacích, ako je nádcha či bolesti hrdla. Podľa prvostupňového súdu však zároveň liek obsahuje takzvanú určenú látku, ktorú európske nariadenie označuje za prekurzor. Tým je chemická látka, ktorá je rozhodujúcim „stavebným“ prvkom na výrobu omamnej látky. Napríklad podľa slovenského Trestného zákona platí, že kto neoprávnene prechováva prekurzor, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Až päť rokov vo väzení hrozí, ak sa ta

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.