19.04.2018, 00:00

Pri deľbe majetku sa vyhnite súdu

Vlastniť majetok prináša okrem úžitku z neho aj starosti. Zvlášť, keď ho chcete predať, darovať alebo sa oň súdite.

1. Pozemky a dane
V roku 2005 som nadobudol darovaním pozemky po otcovi, ktoré sa v roku 2012 scelili. Vznikol tak pozemok, ktorý sa bude predávať. Môže byť oslobodený od príjmu z predaja?
Ak sa napríklad geometrickým plánom zlúčilo viacero pozemkov jedného vlastníka v doterajšom stave do jedného pozemku v novom stave, na zápis do katastra nehnuteľností sa doručuje žiadosť o zápis geometrického plánu, na základe ktorého sa urobí iba záznam v katastri nehnuteľností. Ak však pozemky v novom stave nadobúdajú ďalší vlastníci, prípadne ide o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, potom sa geometrický plán zapíše do katastra nehnuteľností vkladom a katastrálnemu odboru je potrebné doručiť návrh na vklad. List vlastníctva stačí na posúdenie dátumu nadobudnutia nehnuteľnosti a na splnenie podmienok oslobodenia od príjmov.

2. Päť rokov
Sme spoluvlastníkmi jedného bytového domu so štyrmi bytmi, každý v pomere 1/8. V roku 2017 sme uzatvorili dohodu o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva, na základe ktorej sa každý stal spoluvlastníkom v jednom konkrétnom byte pravdepodobne na základe právoplatného rozhodnutia o povolení vkladu, pretože sa záznam nevzťahuje na dohody o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Teraz sa byt predáva. Môže sa v tomto prípade považovať príjem za oslobodený od dane na obdobie päť rokov?
Príjem dosiahnutý na základe dohody o zrušení podielového spoluvlastníctva je zdaniteľným príjmom. Ak na základe dohody podielových vlastníkov došlo iba k rozdeleniu nehnuteľnosti medzi podielových spoluvlastníkov podľa ich podielov, nejde o nové nadobudnutie nehnuteľnosti. Uvedené platí len za predpokladu, že nenadobudli väčší podiel na nehnuteľnosti, ako mali predtým.


3. Možná dohoda
Po dedičskom konaní na základe závetu sa stal jeden súrodenec vlastníkom rodinného domu a druhý súrodenec pozemku pod týmto domom. Časom sa však vzťahy medzi súrodencami naštrbili. Brat – vlastník pozemku, bránil v prístupe bratovi – vlastníkovi domu. Keďže jediná prístupová cesta k stavbe vedie cez pozemok brata, chce vlastník domu situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť. Akým spôsobom?
Vecným

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.