26.04.2018, 00:00

Doriešte si práva k lesnému pozemku

Majitelia lesných pozemkov sa môžu rozhodnúť, čo im v rámci obhospodarovania viac vyhovuje. O les sa môžete starať sami alebo štát. Prípadne môžete pristúpiť k prevodu vlastníctva. O zákonných možnostiach v praxi rozprávajú odborníci.

Doriešte si práva k lesnému pozemku
Zdroj: Reuters

Odpovedá Veronika Kachaňáková, advokátska koncipientka poradenskej skupiny v oblasti práva a financií, HMG Advisory Group

1. Chata bez pozemku
Na lesných pozemkoch sa v minulosti stavali rekreačné chaty. Ako sa môžu majitelia pozemkov vysporiadať s chatármi?
Majiteľ pozemku sa môže žalobou na súde domáhať vysporiadania neoprávnenej stavby, teda rekreačnej chaty. Súd pri rozhodovaní o neoprávnenej stavbe môže v závislosti od situácie zvoliť viac spôsobov, ako sa vysporiadať. Jednou z možností môže byť napríklad rozhodnutie súdu o odstránení rekreačnej chaty na náklady jej vlastníka. Ak by odstránenie nebolo účelné, môže súd rozhodnúť tak, že sa rekreačná chata stane vlastníctvom majiteľa pozemku, ak vlastník pozemku s uvedeným postupom bude súhlasiť. Vlastník pozemku však v uvedenom prípade bude musieť majiteľovi rekreačnej chaty poskytnúť primeranú náhradu. V neposlednom rade môže súd zriadiť na pozemku vecné bremeno v prospech vlastníka rekreačnej chaty a ako kompenzáciu stanoviť v prospech vlastníka pozemku náhradu za obmedzenie jeho vlastníckeho práva.

2. Pozemkové spoločenstvá
Existuje pre členov pozemkového spoločenstva možnosť vystúpiť zo spoločenstva a dať si svoje podiely vyplatiť? Ak áno, ako treba postupovať?
Je potrebné rozlišovať medzi vlastníkom spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti a vlastníkom podielu na spoločnej nehnuteľnosti. Pri spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti nevzniká spoločná nehnuteľnosť ani spoluvlastníctvo a členstvo uvedeného vlastníka zaniká prevodom vlastníckeho práva. Vlastníci podielu na spoločnej nehnuteľnosti musia v prvom rade ponúknuť svoj podiel na predaj ostatným vlastníkom. Podiel ponúknu prostredníctvom výboru, ktorý je výkonným a štatutárnym orgánom každého pozemkového spoločenstva. Ak o ponúkaný podiel ostatní majitelia podielov neprejavia záujem, podiel môže byť prevedený na tretiu osobu. Od 1. júla 2018 platí, že za určitých okolností môže nadobúdať vlastníctvo k podielu na spoločnej nehnuteľnosti aj samotné pozemkové spoločenstvo. Zároveň platí obmedzenie drobenia podielov, preto nesmie pri prevode podielu vzniknúť spoluvlastnícky podiel na spoločnej nehn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.