StoryEditor

Nové hypotéky: čo urobia s cenami bytov

18.05.2018, 00:00
Autor:
redredrunrunkokkok
Stopercentné hypotéky končia a dlhový strop bude maximálne osemnásobok ročného čistého príjmu. Skončí sa zlatá éra úverov na Slovensku? Získajú vôbec Slováci úver na vlastné bývanie? Na to, čo sa stane po 1. júli, reagujú experti.

Priaznivá ekonomická situácia, rastúce mzdy, zvyšujúca sa životná úroveň a lacné úvery. Tak znie slovenský recept na najrýchlejší rast úverov v EÚ. Po sérii opatrení, ktoré pripravila Národná banka Slovenska, sa má tento rast spomaliť.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor s realitným expertom Alexandrom Krajňakom z polovice mája:

​Od 1. júla 2018 začínajú platiť dve dôležité opatrenia. Prvé: maximálny úver na bývanie bude 90 percent z hodnoty nehnuteľnosti, takzvaný Loan to Value (LTV). Takzvané stopercentné hypotéky, teda 90 a viac percent, v praxi končia. Maximálny dlh bude osemnásobok ročného čistého príjmu. Čo to znamená pre Slovákov či pre dnešný slovenský bankový trh?

„V praxi nič zásadné. Podiel úverov s LTV vyšším ako 90 percent sa totiž už dva roky pohybuje okolo hranice sedem percent, nepôjde teda o veľkú zmenu. NBS zároveň postupne obmedzuje podiel úverov medzi 80 a 90 LTV. Od 1. júla budú môcť banky poskytnúť 35 percent takýchto nových úverov,“ hovorí Ján Bača, vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne. Bača tvrdí, že k úverovaniu obyvateľstva vždy pristupovali zodpovedne. „Hranicu sme s 33-percentným podielom úverov nad 80 percent LTV spĺňali už v poslednom štvrťroku 2017. Nepredpokladáme tak prakticky žiaden dosah.“

Prepad ponuky
Vyše tisíc bytov, presne 1 007, sa podarilo predať developerom v prvom štvrťroku tohto roka na bratislavskom realitnom trhu. Celková ponuka však zaznamenáva prepad. Otázka teda je, či bratislavský realitný trh onedlho nenarazí na nedostatočnú ponuku bytov a naštartuje sa u nás pražský scenár.


Podľa analytikov spoločnosti Bencont Investments tvorilo ponuku novostavieb na realitnom trhu v Bratislave ku koncu marca 3 646 bytov v rámci 125 rezidenčných projektov. V prvom kvartáli na trh vstúpilo osem nových projektov, spolu však nepriniesli ani 500 nových bytov. Najväčším novým projektom boli Sputnik v Ružinove a nové etapy projektu Stein 2 v Starom Meste.

„Pokračovanie silného predaja na úrovni okolo tisíc bytov sa dalo očakávať,“ hovorí hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. „Cenová dostupnosť bývania, pokiaľ ide o ceny nehnuteľností vzhľadom na mzdy, je momentálne na najvyššej úrovni v histórii Slovenska a bývanie si môže dovoliť čoraz viac ľudí. Veľmi dôležitým faktorom sú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 04:50