22.05.2019, 00:00

Na protiopatrenie pri podvode s pozemkom máte 30 dní

Dnes sa už veľmi zriedkavo stávajú situácie, žeby sa vlastník domu, bytu či pozemku nedozvedel o ich prevode na iného vlastníka. Napriek tomu aj experti potvrdzujú, že ak zmeníte napríklad bydlisko a neoznámite to katastru, aktuálne informácie k vám nemusia doraziť včas. Vrátane informácie, že okresný úrad povolil zmenu vlastníckeho práva.

Na protiopatrenie pri podvode s pozemkom máte 30 dní
Zdroj: Dreamstime

Čo robiť, keď ako vlastník zistím, že môj pozemok či inú nehnuteľnosť vlastní už niekto iný

Ak zistíte, že ako vlastník vašej nehnuteľnosti je bez vášho vedomia zapísaný niekto iný, musíte situáciu bezodkladne riešiť.

1. krok: okamžite požiadajte katastrálny odbor príslušného okresného úradu o nahliadnutie do zbierky listín, aby ste zistili, na základe čoho nastala zmena. Oprávnenie patrí právnemu predchodcovi vlastníka nehnuteľnosti.

2. krok: ak na základe získaných listín zistíte, že právny dôvod, ktorým sa previedla nehnuteľnosť, je sfalšovaný, odporúča sa uvedenú vec oznámiť na polícii a iniciovať trestné stíhanie.


3. krok: zároveň sa odporúča kontaktovať advokáta, aby pripravil takzvanú určovaciu žalobu vo veci, že vy ste vlastníkom nehnuteľnosti – takto bude možné požiadať odbor katastra nehnuteľností okresného úradu o zápis poznámky v spojitosti s tým, že vo vzťahu k danej nehnuteľnosti sa vedie konanie o určenie vlastníckeho práva. Kataster musí poznámku vyznačiť na liste vlastníctva.

4. krok: zároveň sa odporúča, či už v žalobe, alebo aj pred podaním posunúť na súd návrh na neodkladné opatrenie, ktorým sa dá nariadiť zákaz nakladania s nehnuteľnosťou – takto sa zamedzí ďalším prevodom na tretie osoby a predíde sa tomu, aby mohli byť ochránené na základe svojej dobromyseľnosti pri nadobudnutí.

5. krok: odporúča sa o v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.