23.08.2019, 00:01

Banky ponúkajú najlacnejšie hypotéky v histórii, ale je v tom háčik

Úroky na hypotékach v posledných týždňoch znížili viaceré banky pod jedno percento. Za výhodnými ponukami sa skrýva niekoľko podmienok, ktoré klienti musia splniť.

Banky ponúkajú najlacnejšie hypotéky v histórii, ale je v tom háčik
Zdroj: Dreamstime

Slováci si môžu požičiavať na nové bývanie či refinancovanie starších nevýhodných úverov najlacnejšie v histórii, lebo úroky na hypotékach viaceré slovenské banky znížili pod jedno percento. Prečo sa práve teraz pohybujú na rekordných minimách, má svoje vysvetlenie. „Hypotekárne ,vojny‘ na slovenskom trhu historicky vždy rozpútali banky na základe silného trhového impulzu. Dnešná situácia nie je výnimkou. Aktuálnym impulzom je dnes ochladenie dopytu po hypotékach,“ vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Klesol počet nových úverov

Čísla z úvodu roka sa potvrdili, počas prvého polroka klesol objem nových úverov po očistení o prerokované staré zmluvy o 456 miliónov eur z objemu 4,6 miliardy eur. Zníženiu úrokov pomohol aj ďalší impulz, keď Európska centrálna banka odsunula avizované zvyšovanie úrokových sadzieb na neurčito.

Podľa analytika zníženie úrokov predčasne otvorilo tradičnú jesennú sezónu hypoték, ktorá býva na Slovensku porovnateľná s jarnými mesiacmi. „Očakávam, že nízke úrokové sadzby banky udržia minimálne do konca roka. Keďže zníženie sa týka všetkých, okrem trhovej jednotky, banky sa budú snažiť predovšetkým udržať svoju trhovú pozíciu. Úrokové rozdiely sú malé, šanca získať výraznejší objem refinančných hypoték je skôr nižšia,“ dodáva Marián Búlik.

Starí verzus noví klienti

Mohlo by sa zdať, že nových klientov si banky získavajú lepšími podmienkami, aké poskytli tým „starým“ a veľmi sa nehrnú aktualizovať im podmienky úveru. No podľa analytika si banky dnes už nemôžu dovoliť znevýhodňovať starých klientov, pretože potenciál získať nových je veľmi obmedzený. U starého klienta však banka počíta s istou mierou neochoty niečo meniť a zároveň kalkuluje s poplatkom za predčasné splatenie úveru. Preto mu neponúka okamžite najnižšiu sadzbu z reklamnej kampane, ale hľadá strednú cestu. „Až keď klient prejaví jasnú vôľu odísť, prichádza na rad ďalšie zníženie sadzby. Niektoré banky v tejto situácii znížili sadzby aj dlhých fixácií v snahe zaistiť si zdravý základ hypotekárnych klientov,“ hovorí Marián Búlik.
„Ľuďom s hypotékou, ktorá sa blíži ku koncu fixácie, radím, aby si od finančného sprostredkovateľa nechali vypočítať poplatok za predčasné splatenie úveru a urobiť prieskum trhu. Na základe podmienok v iných bankách potom ich sprostredkovateľ môže začať hovoriť so starou bankou o prehodnotení zmluvy a znížení úrokovej sadzby,“ odporúča odborník.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.