19.09.2019, 13:07

Elektronizácia miezd uľahčí posielanie potvrdení. Nová možnosť od januára

  • Firmy a zamestnanci si môžu zjednodušiť svoju mzdovú agendu.
  • Novela zákona o dani z príjmov umožňuje zasielať niektoré druhy potvrdení už aj elektronicky - emailom.
  • Nová možnosť bude k dispozícii od januára 2020.
Elektronizácia miezd uľahčí posielanie potvrdení. Nová možnosť od januára

V aktuálnej novele zákona o dani z príjmov nás čaká hneď niekoľko zmien smerom k elektronizácii mzdovej agendy.
„Novela zavádza pre zamestnávateľa možnosť vystaviť a doručiť zamestnancovi vymedzené druhy dokladov elektronickou formou, samozrejme pri zabezpečení ochrany osobných údajov a so súhlasom druhej strany, “ uvádza Roman Ponc - daňový poradca spoločnosti LeitnerLeitner

Zmeny sa týkajú zasielania potvrdenia o zdaniteľných príjmoch, ktoré zamestnanec potrebuje napríklad k podaniu daňového priznania alebo ročného zúčtovania preddavkov na daň, z ktorého zamestnancovi môže vzniknúť preplatok alebo nedoplatok na dani. Elektronicky bude možné poslať aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré slúži napr. ako doklad pri zasielaní 2% z daní pre neziskové organizácie.

Elektronicky môže komunikovať aj zamestnanec a požiadať touto formou zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň.

Podľa Ponca je dôležité je dbať aj na to, aby elektronický doklad obsahoval predtlačený odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby zamestnávateľa a nie je možné ho dodatočne meniť ani upravovať. Vyžadovať sa bude aj potvrdenie doručenia elektronickej správy.

Novela zákona o dani z príjmu odstraňuje aj byrokraciu týkajúcu sa povinností zamestnanca. Ruší sa povinnosť zamestnanca každoročne do konca januára podpisovať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu. Nebudú sa tak podpisovať informácie, ktoré sa počas roka nemenia.


Zamestnanec bude mať po novom povinnosť podávať toto vyhlásenie vždy vtedy, ak sa u neho zmenia podmienky na ich uplatňovanie, najneskôr posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom zmena nastala a zároveň bude môcť nahlasovať tieto zmeny aj elektronickou formou.

Od januára 2020 už nebude výnimočné využívanie elektronických dokladov v oblasti mzdovej agendy a ich zasielanie e-mailom. Postačuje len, ak sa obaja, zamestnávateľ a zamestnanec, na elektronickej komunikácii dohodnú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.