StoryEditor

Elektronizácia miezd uľahčí posielanie potvrdení. Nová možnosť od januára

19.09.2019, 13:07
Autor:
vegveg
Firmy a zamestnanci si môžu zjednodušiť svoju mzdovú agendu.

V aktuálnej novele zákona o dani z príjmov nás čaká hneď niekoľko zmien smerom k elektronizácii mzdovej agendy.
„Novela zavádza pre zamestnávateľa možnosť vystaviť a doručiť zamestnancovi vymedzené druhy dokladov elektronickou formou, samozrejme pri zabezpečení ochrany osobných údajov a so súhlasom druhej strany, “ uvádza Roman Ponc - daňový poradca spoločnosti LeitnerLeitner

Zmeny sa týkajú zasielania potvrdenia o zdaniteľných príjmoch, ktoré zamestnanec potrebuje napríklad k podaniu daňového priznania alebo ročného zúčtovania preddavkov na daň, z ktorého zamestnancovi môže vzniknúť preplatok alebo nedoplatok na dani. Elektronicky bude možné poslať aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré slúži napr. ako doklad pri zasielaní 2% z daní pre neziskové organizácie.

Elektronicky môže komunikovať aj zamestnanec a požiadať touto formou zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň.

Podľa Ponca je dôležité je dbať aj na to, aby elektronický doklad obsahoval predtlačený odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby zamestnávateľa a nie je možné ho dodatočne meniť ani upravovať. Vyžadovať sa bude aj potvrdenie doručenia elektronickej správy.

Novela zákona o dani z príjmu odstraňuje aj byrokraciu týkajúcu sa povinností zamestnanca. Ruší sa povinnosť zamestnanca každoročne do konca januára podpisovať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu. Nebudú sa tak podpisovať informácie, ktoré sa počas roka nemenia.


Zamestnanec bude mať po novom povinnosť podávať toto vyhlásenie vždy vtedy, ak sa u neho zmenia podmienky na ich uplatňovanie, najneskôr posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom zmena nastala a zároveň bude môcť nahlasovať tieto zmeny aj elektronickou formou.

Od januára 2020 už nebude výnimočné využívanie elektronických dokladov v oblasti mzdovej agendy a ich zasielanie e-mailom. Postačuje len, ak sa obaja, zamestnávateľ a zamestnanec, na elektronickej komunikácii dohodnú.

01 - Modified: 2023-01-27 08:10:36 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Vo Volkswagene využijú inflačnú doložku. Mzdy porastú takmer o 200 eur 02 - Modified: 2023-01-15 11:00:00 - Feat.: - Title: Peňaženka je Boh, kričal manažér. Bývalý zamestnanec Vlk z Wall Street opisuje, ako práca v slávnej firme skutočne vyzerala 03 - Modified: 2023-01-12 08:28:07 - Feat.: - Title: Priemerná mzda stúpala vo všetkých odvetviach, rast reálnych miezd však brzdí inflácia 04 - Modified: 2023-01-09 10:28:50 - Feat.: - Title: ECB očakáva výrazný rast miezd v nasledujúcich kvartáloch 05 - Modified: 2022-11-10 17:19:33 - Feat.: - Title: Hotelieri nutne hľadajú chyžné. Prelomili preto ľady a ako jediní vyhnali platy nad infláciu
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. február 2023 07:56