26.09.2019, 15:32

Ako čo najviac zarobiť na sporení? Porovnali sme všetky produkty​

  • Zoradili sme vedľa seba sporiaci účet v banke, stavebné sporenie, životnú poistku aj tretí pilier.
  • Pozrite si, čo nám vyšlo v tabuľke ako najvýhodnejšie.
Ako čo najviac zarobiť na sporení? Porovnali sme všetky produkty​
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Sporenie má na Slovensku dlhodobú tradíciu, ktorá sa ťahá už od minulých režimov. Ak si priblížime fenomén sporenia od prelomu 80. a 90. rokov minulého storočia, teda od prelomu režimov, vidíme, že táto silná tradícia pokračovala. Trvalo to približne do druhej polovice 90. rokov. Následne však miera tvorenia úspor klesla z 12 percent o celú tretinu na osem percent. Situácia sa potom opäť otočila a úspory začali znova výrazne rásť. Napríklad v rokoch 2016 až 2018 stúpli o 10,7 percenta oproti 2,6-percentnému rastu v EÚ.

Priemerná hodnota úspory na osobu je dnes u nás 13 300 eur a pri súčasnom tempe rastu by v roku 2022 mohla dosiahnuť úroveň 18-tisíc eur.

​Ľudia rozhodnutí vytvoriť si finančnú rezervu majú pred sebou logickú otázku – v ktorom finančnom produkte sporiť? S finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko Mariánom Búlikom sme preto porovnali viacero možností.

Sporiaci účet v banke

Sporiace účty aj termínované vklady majú v súčasnosti minimálne úročenie. Na prvý pohľad sú výnimkou sporenia k bežným účtom s úročením až päť percent, no v skutočnosti je to marketingový trik, keďže banka takto vysoko úročí len 20 alebo 30 eur mesačne za podmienky, že platíte poplatok za bežný účet. Navyše sa táto „akcia“ môže kedykoľvek skončiť. Sporiaci účet dnes nedokáže ani prekonať infláciu. V sumáre to znamená, že tento produkt je na dlhodobé sporenie nevhodný.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.