20.01.2020, 12:42

Predali ste vlani byt a neviete, či máte príjem z predaja zdaniť? Kedy tak musíte urobiť

  • Ak patríte medzi tých, ktorí vlani predali byt a neuplynulo päť rokov, dokedy by bol predaj od dane oslobodený, musíte podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu
  • Pre posúdenie, či platiť daň, alebo nie, je rozhodujúci čas, kedy ste vlastníctvo nadobudli.
  • Viac o zdaňovaní predaja a prenájmu bytu si prečítajte dnes (20.1.2020)  v Hospodárskych novinách.
Predali ste vlani byt a neviete, či máte príjem z predaja zdaniť? Kedy tak musíte urobiť
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Ak ste predávali byt kúpnou, darovacou či zámennou zmluvou, vlastníkom sa stávate až po vklade do katastra nehnuteľností. Ak byt zdedíte, ste vlastník odo dňa smrti poručiteľa. Ak sa vlastníctvo získa rozhodnutím štátneho orgánu, platí deň rozhodnutia. Ak nie je určený, vlastníkom sa stávate dňom, keď rozhodnutie začne platiť.
Poznámka:
Pre oslobodenie príjmov je pre predávajúceho rozhodujúci deň prijatia prvej platby alebo preddavku alebo deň uzatvorenia zmluvy o prevode. Rozhodujúci je vždy ten deň, ktorý nastal skôr. Nie je podstatné, v ktorom zdaňovacom období začal kupujúci nehnuteľnosť vlastniť.

Čísla:
1 968,68 eura
je hranica príjmu, po ktorú treba podať daňové priznanie

500
eur si môžete odrátať zo základu dane pri prenájme nehnuteľnosti

Dedenie
V prípade zdanenia či oslobodenia príjmov z predaja zdedenej nehnuteľnosti sa musí rozlišovať medzi predajom nehnuteľnosti získanej dedením v priamom rade alebo v nepriamom rade (inými osobami).
O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak byt zdedí priamy predok alebo priamy potomok. Napríklad rodičia, deti, starí rodičia, vnuci.
1. Príjem z predaja bytu – získaného dedením či postupným dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov – je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa, prípadne poručiteľov,
2. Ak sa byt získal dedením v nepriamom rade, napríklad po sestre, bratovi, ujovi, bol by oslobodený až po uplynutí piatich rokov odo dňa, keď sa stal jej vlastníkom dedič. Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastníctvo pri dedení nadobúda smrťou poručiteľa, nie až vkladom do katastra ako pri zmluvnom prevode nehnuteľnosti.

Viac sa dočítate dnes v Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.