18.11.2020, 00:00

Veľké zmeny pre dôchodcov: kedy pôjdete do penzie práve vy a aké dostanete odškodné + tabuľka

Približne 110-tisíc žien odíde do penzie skôr. Pre tie, ktorým sa výchova detí predtým nezohľadnila, sa počíta aj s doplatením ušlej časti dôchodku.

Veľké zmeny pre dôchodcov: kedy pôjdete do penzie práve vy a aké dostanete odškodné + tabuľka
Zdroj: Dreamstime

Od januára sa zmení vek odchodu do dôchodku pre ženy narodené v rokoch 1957 – 1965, ktoré vychovali deti. Z tejto skupiny žien sa vytvorili tri kategórie poistenkýň. Nielen podľa roka ich narodenia, ale napríklad aj podľa toho, kedy sa rozhodli, či ešte len rozhodnú, požiadať o dôchodok.

Najdôležitejšie kritériá
Ročníky, ktoré boli doteraz znevýhodnené, sú rozdelené do troch kategórií.
Do prvej skupiny patria ženy, ktoré dôchodkový vek dovŕšia po 31. decembri 2020. Tieto ženy nemajú nárok na žiadnu kompenzáciu, teda na doplatenie, ktoré vyrovnáva nespravodlivosť z minulosti. Od 1. januára 2021 sa im dôchodok prizná s aplikovaním nového dôchodkového veku.

Druhú skupinu tvoria tie, ktoré by dôchodkový vek po starom dovŕšili po 31. decembri 2020, ale po novom by dôchodkový vek dovŕšili pred 1. januárom 2021, a ich dôchodkový vek je 1. január 2021. Dôchodok sa im prizná odo dňa, ktorý si poistenka zvolí, spolu s kompenzáciou prislúchajúcou podľa dátumu priznania

a) od 1. januára 2021 – tieto ženy dostanú jednorazový doplatok za obdobie odo dňa dovŕšenia svojho fiktívneho dôchodkového veku do dovŕšenia dôchodkového veku do 31. decembra 2020.
b) od 2. januára 2021 a neskôr – tieto ženy nedostanú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.