25.05.2021, 13:14

Pri kúpe bytu si skontrolujte, či nie je zaťažený právom dožitia

  • Najnovšie služby katastra nehnuteľností umožňujú každému majiteľovi bezplatne sledovať zmeny na svojich nehnuteľnostiach.
  • Stačí k tomu len občiansky preukaz s čipom. Odborníci radia, ako postupovať v jednotlivých situáciách.
Pri kúpe bytu si skontrolujte, či nie je zaťažený právom dožitia
Zdroj: Pixabay

Odpovedá Mojmír Plavec, tajomník Realitnej únie SR

1. Informácie na liste vlastníctva

Ako sa dá najrýchlejšie overiť právny stav nehnuteľnosti?

Z aktuálneho výpisu listu vlastníctva. Ten vám vydajú na okresnom úrade, katastrálnom odbore príslušnom podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza, alebo na pošte. Elektronickú verziu listu vlastníctva a katastrálnej mapy je možné získať na stránke ZBGIS.sk alebo na katasterportal.sk. Informácie na liste vlastníctva však nemusia byť vždy pravdivé. Netreba však zabúdať na zásadu, že informácie na liste vlastníctva sa síce považujú za pravdivé, ale len do okamihu, kým sa nepreukáže opak. Opak sa môže preukázať napríklad v súdnom alebo správnom konaní.

2. Tri časti listu vlastníctva

Aké údaje potrebné bežným užívateľom sa dajú vyčítať napríklad z katastrálnej mapy alebo z listu vlastníctva?

List vlastníctva obsahuje číslo listu vlastníctva, názov okresu, názov obce a názov katastrálneho územia. Skladá sa z časti „A – majetková podstata“, ktorá obsahuje všetky nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom práv k nehnuteľnostiam (majetkové teleso), a údaje o nich, a to výmeru, druh pozemku, kód spôsobu využívania pozemku, príslušnosť k zastavanému územiu obce a iné údaje obsahujúce bližšie vysvetlenia časti A. Z časti „B – vlastník alebo iná oprávnená osoba“, ktorá obsahuje meno, priezvisko, rodné priezvisko alebo názov vlastníka nehnuteľnosti, alebo inej oprávnenej osoby, dátum narodenia, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, spoluvlastnícky podiel, titul nadobudnutia podľa verejnej listiny alebo inej listiny, miesto trvalého pobytu alebo sídlo, iné údaje obsahujúce bližšie vysvetlenia časti B, byty a nebytové priestory, nájomné práva k pozemkom, poznámky o skutočnostiach súvisiacich s nehnuteľnosťami alebo s právami k nehnuteľnostiam. A napokon z časti „C – ťarcha“, ktorá obsahuje vecné bremeno (obsah vecného bremena, označenie oprávneného z vecného bremena vrátane zápisu vecného bremena v liste vlastníctva oprávneného), záložné práva (označenie záložného veriteľa), predkupné práva, ak majú mať účinky vecných práv (označenie oprávneného z predkupného práva), iné práva, ak boli dohodnuté ako vecné práva, a iné údaje obsahujúce bližšie vysvetlenia časti C (v časti C sa výška dlhu neuvádza).

3. Pohyby na nehnuteľnosti

Vlastníci už môžu cez internet sledovať pohyby na svojej nehnute

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.