31.05.2021, 12:43

Vydržanie nehnuteľností prechádza do rúk súdov

Od 1. mája tohto roka je účinné ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti, ktoré súvisí s ochranou vlastníckeho práva. Na vydržanie pozemku už po novom nebude stačiť len osvedčenie s notárskou pečiatkou.

Vydržanie nehnuteľností prechádza do rúk súdov
Zdroj: Dreamstime

Na vydržanie pozemku už nebude stačiť len osvedčenie s notárskou pečiatkou. Potvrdzovanie takzvaného vydržania sa presúva z notárov na súdy. Vyplýva to z opatrenia ministerstva spravodlivosti, ktoré je od soboty 1. mája účinné a súvisí s ochranou vlastníckeho práva. V praxi to znamená, že notárom sa definitívne odoberá právo vydávať osvedčenia o vydržaní vlastníctva.

Novela zákona

Prenesenie potvrdzovania o vydržaní z notárov na súdy je súčasťou novely Civilného mimosporového poriadku, ktorú poslanci definitívne schválili koncom januára tohto roka. Základnou úlohou novozavedeného konania o potvrdení vydržania je zabezpečiť efektívne potvrdenie vydržania vlastníckeho práva

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.