Nájomné bývanie je jednou z kľúčových otázok, ktorými sa treba zaoberať, ak chceme, aby sa bytová otázka na Slovensku celkovo zlepšila. Povedal to na stretnutí s novinármi člen predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Erich Feix. Ďalšími sú obnova súčasného bytového fondu a výstavba nových bytov do súkromného vlastníctva.
Snímka: ilustračná, archív
Nájomné byty sú v zahraničí štandard
O zlej situácii v oblasti nájomných bytov hovorí za všetko fakt, že ich podiel u nás je na úrovni 2,7 %. Teda ďaleko zaostávame za ostatnými krajinami Európskej únie. Treba však povedať, že v iných krajinách je bežnejšie prenajať si byt, ako si ho rovno kúpiť, pritom Slováci nehnuteľnosť stále radšej vlastnia.
Samostatnou kapitolou je dopyt po bytoch. Paradoxné je, že hoci sa za ostatných 50 rokov zvýšil počet obývaných bytov o 80 % a populácia Slovenska sa rozrástla len o 29 %, bytov je stále nedostatok. Zvyšujúci sa dopyt po bytoch je spôsobený najmä rastúcim podielom domácností jednotlivcov a neúplných rodín.
Ponuka nájomných bytov by riešila aj dostupnosť bývania
Pri otázke dostupnosti bývania treba spomenúť, že v súčasnosti je priemerná cena 1211 eur za štvorcový meter bytu. Priemerný Slovák tak zaň zaplatí až 1,5-násobok svojho mesačného príjmu. Najdostupnejšie je bývanie v Nitrianskom kraji, najdrahšia je tradične Bratislava. Riešením tejto situácie by mala byť práve ponuka nájomných bytov, ktorá však na Slovensku chýba. Podľa Feixa si táto otázka vyžaduje vypracovanie dôkladnej stratégie. "Bytový fond pôjde dopredu iba keď bude spolupracovať verejný sektor so súkromným, zabezpečí sa funkčná legislatíva a štát bude svojou podporou motivovať rozvoj,“ vysvetľuje.
Prieskum pre PSS urobila agentúra GfK.