21.04.2015, 00:00

Najprv opravujte. A až potom zatepľujte

Ak začnú neskôr vychádzať najavo konštrukčné chyby, je to zbytočná strata času, práce aj peňazí.

Ak sa rozhodnete pre zateplenie domu, je potrebný komplexný prístup. Jedným z problémov je napríklad to, že množstvo záujemcov rieši iba zateplenie obvodového plášťa. Aj toto je však iba čiastkové riešenie, ktoré môže prekryť chyby, ktoré bude neskôr potrebné aj tak riešiť. „Odporúčame, aby sa obnova robila komplexne. To znamená od rekonštrukcie strechy až po rekonštrukciu suterénu,“ hovorí pre HN Radovan Slobodník, manažér pre médiá Prvej stavebnej sporiteľne. „Vyregulovanie vykurovacej sústavy, výmena rozvodov a ďalšie súčasti celkovej obnovy prinášajú významnú úsporu nákladov na energie, ktorá sa iba pri zateplení nedosiahne,“ vysvetľuje ďalej. Týmto spôsobom sa zároveň predĺži životnosť budov a aj ich bezpečnosť s dôrazom na plyn, elektrinu aj vodu, ktorej preniknutie do obytných priestorov z tlakových rozvodov nikoho neteší. Problémom tiež je, že pri rozhodovaní si majitelia bytov na domovú schôdzu často nepozvú odborníkov. Tí by im pritom mohli vysvetliť nielen podrobnosti o obnove, ale aj možnosti financovania.


Čo dnes nájdete v prílohe Reality na tému zatepľovanie

- článok o chybách, ktorých sa záujemcovia dopúšťajú a aký to má dopad na bytový dom
- súčasné trendy v zatepľovaní
- odpovede na najčastejšie otázky od Rastislava Lackoviča zo Štátneho fondu rozvoja bývania
- spôsoby, ako si môžete financovať zatepľovanie

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v utorok 21. apríla 2015) cez SMS na váš mail TU.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

Celý článok o chybách, ktorých sa ľudia pri zatepľovaní dopúšťajú, nájdete tu.
Odpovede na najčastejšie otázky od Rastislava Lackoviča zo ŠFRB nájdete tu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.