12.01.2015, 00:00

Zdedený byt musíte priznať. Ostáva už len pár dní

Daňové priznanie tento rok podáte jednoduchšie. Dávajte si však pozor na detaily.

Príklad z praxe: čitateľ portálu HNPoradna.sk Ondrej Hanušovský zdedil ešte koncom minulého roka pozemky. Má ešte tri týždne na podanie priznania k nehnuteľnostiam. Problém však nastal pri vypĺňaní tlačiva, pretože množstvo pozemkov, ktoré zdedil, má viacero vlastníkov a ich počet je pri väčšine parciel odlišný. „Je potrebné, aby som vypĺňal priznania pre danú obec pre každú parcelu samostatne alebo sa môže viacero parciel s rôznym počtom vlastníkov napísať na jeden formulár?“ pýta sa. Zároveň spresňuje, že zdedil niekoľko pozemkov, teda podiely na nich, ktoré sú však zapísané na rôznych listoch vlastníctva.

Viac pozemkov = viac administratívy

Právnička Hedviga Takáčová tvrdí, že najlepšie, čo môže čitateľ urobiť je, že požiada správu katastra „o zlúčenie listov vlastníctva na jedno meno a na jeden list vlastníctva“. Tým sa mu však  môže celý proces podania priznania do konca januára skomplikovať, pretože navrhovaný spôsob riešenia môže trvať príliš dlho. 

Pozor najmä na chyby či neúplnosť

Práve preto platí: podanie priznania si nenechávajte na poslednú chvíľu.  Nie je totiž vylúčené, že vám vyplnenie  tlačiva spôsobí komplikácie tak, ako čitateľovi. Preto si čím skôr zožeňte všetky potrebné dokument

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.