V čom konkrétne prináša stavebný zákon, presnejšie povedané zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní, pozitíva nielen pre bežných ľudí, ale aj pre firmy vrátane developerov? Vicepremiér Štefan Holý, z ktorého dielne pochádza predmetná nová legislatíva, je presvedčený, že pozitív bude veľmi veľa. Podľa neho je hlavné, že ich v praxi už čoskoro pocítia aj bežní ľudia.
Za najvýraznejšie pozitívum navrhovanej reformy považuje to, že nové konania sú postavené na elektronizácii procesov. „Tým výrazne skrátime čas, ktorý úplne bežný človek čakal na povolenie napríklad na rodinný dom. Odhadom by to malo byť z mesiacov na týždne,“ zdôrazňuje Holý.
Koniec čiernym stavbám
Zásadnou vecou bude podľa Holého aj to, že čierne stavby a ich dodatočná legalizácia sa jednoducho skončili. Takúto stavbu nikto nepripojí na inžinierske siete a bude bezcenná. „S tým súvisí aj ďalšia zmena – dnes prenesený výkon štátnej správy sa vráti späť na špecializovanú štátnu správu,“ pripomína vicepremiér s tým, že táto zmena výrazne pomôže aj odstraňovaniu čiernych stavieb, ktoré by mal zabezpečovať štát.
„Tým by sa mal odstrániť aj jeden z dnešných problémov samospráv, ktoré vo všeobecnosti majú problém so zabezpečením zdrojov na výkon rozhodnutia o odstránení čiernej stavby.“
Jednotná metodika
V oblasti územného plánovania dôjde vďaka novej legislatíve v stavebníctve k jednotnej metodike, kto...
Zostáva vám 85% na dočítanie.