1. Ako správne čítať ročné vyúčtovanie
Predovšetkým je dôležité skontrolovať, či má vlastník preplatok – kladné číslo, alebo nedoplatok – záporné číslo. Výsledok vyúčtovania býva vždy vyznačený hrubým písmom.
2. Dobre vyčíslená suma
Vyčítať, či je správne vyčíslená suma, nie je jednoduché. Legislatíva je v tomto nedostatočná, a preto sa podáva vysoké množstvo reklamácií. Ročné vyúčtovanie predstavuje pôdu, na ktorej je možné uplatňovať vlastný pohľad na fungovanie správy domu, ale len potiaľ, pokiaľ to samotní vlastníci dovolia.
3. Dôležité časti vyúčtovania
Nie každú položku ročného vyúčtovania vie vlastník skontrolovať, pretože nemá v momente doručenia ročného vyúčtovania k dispozícii faktúry bytového domu. Existujú však údaje, ktoré vlastník skontrolovať vie.
Vlastníci by si vo svojich ročných vyúčtovaniach mali všímať (ako kontrolu správnosti jeho vyhotovenia) najmä dátumy počiatočných a koncových stavov meračov, spôsob rozúčtovania položiek.
4. Rozpočítanie jednotlivých položiek
Podobne treba myslieť aj na správnosť plôch, pod ktorými sa rozumie plocha na vykurovanie a plocha pre výpočet platieb do fondu prevádzky, údržby a opráv. Spôsoby rozpočítania jednotlivých položiek musia byť v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky, a to najmä v zmysle vyhlášky číslo 240/2016 Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Tou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode a rozpočítavania množstva tepla. Správca si nesmie dovoliť svojvoľne meniť ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.