Úrokové sadzby rastú aj naďalej. V tomto roku ich takmer všetky banky zdvihli, a tak sa mnoho ľudí zamýšľa nad tým, či je múdre si zobrať hypotéku, aký príjem na to potrebuje alebo do čoho, okrem nehnuteľností, môže investovať.
Na všetky otázky odpovedá pre HN portfólio manažér a investičný analytik Across Private Investments Dominik Hapl. Vysvetľuje aj to, prečo by ste si mali končiacu hypotéku prefinancovať alebo prečo je dôležité refinancovanie.
Aký príjem je potrebný na získanie hypotéky, kto si ju v súčasnosti môže dovoliť?
Hypotéka sa oplatí tomu, kto dnes potrebuje bývať a kupuje nehnuteľnosť na dlhodobý horizont. Aj v prípade, že by v priebehu najbližšieho roka došlo k miernemu poklesu cien z dôvodu ochladenia dopytu, ak potrebujete bývať a plánujete si nehnuteľnosť držať dlhodobo, krátkodobý prípadný pokles vás nemusí zaujímať. Nie je dôležité len to, aký príjem máte, ale aj to, aké sú vaše záväzky. Vo všeobecnosti platí, že vaše zadlženie, a tým myslím aj v spojitosti s inými úvermi, by nemalo presiahnuť 30 až 35 percent vášho čistého príjmu. Dnes pri 200-tisícovej kúpe bytu pri 80-percentnej hypotéke budete platiť 675 eur mesačne, čo by malo tvoriť 30 percent vášho čistého príjmu (sadzba 3,1 percenta). Teda ten by mal byť na úrovni dvetisíc eur v čistom. V opačnom prípade by ste mali siahnuť po lacnejšom byte, aby ste neboli preúverovaní. Obávam sa, že potenciál investičných bytov sa pri dnešných cenách nájmov a úrovni nákladov na hypotéku značne zmenšuje. To však neznamená, že o dva roky nenastane opäť zmena.
Akú fixáciu odporúčate, môže byť napríklad 10-ročná?
Zostáva vám 73% na dočítanie.